12 причини за затруднено преглъщане

Преглъщането на храна или напитка e толкова естествен процес, че рядко мислим за него, докато не започнем да изпитваме затруднения. Понякога обаче може да изпитаме усещане, че храна е заседнала в гърлото ни, да ни накара да кашляме или да изпитаме затруднено дишане. Частици от храната или напитките могат дори да причинят пневмония, ако попаднат в белите дробове.

Затрудненото преглъщане е известно като дисфагия и ако сте го изпитвали, знаете колко плашещо може да бъде.

Понякога бързото хранене или недостатъчно добро сдъвкване на храната причиняват затруднения при преглъщането. Но ако изпитваме това усещане често, може да е налице медицинска причина. Проблемът може да произлиза от три области:

  • Уста (дисфагия на устната кухина)
  • Гърло (орофарингеална дисфагия)
  • Хранопровод (езофагеалната дисфагия)

Представяме ви някои често срещани, и не толкова, състояния, които могат да доведат до затруднено преглъщане:

  • Ахалазия – Ахалазията е заболяване на хранопровода, при което преминаването на храната и течностите от хранопровода в стомаха е силно затруднено. Долният хранопроводен сфинктер или бариерата, която нормално не позволява на стомашното съдържимо да се връща в хранопровода не пропуска адекватно. Така храната и течностите се задържат в хранопровода.
  • Дифузен спазъм – Спазъм на хранопровода, който възниква в резултат на абнормна контракция на мускулатурата на хранопровода. Придвижването на храна и напитки към стомаха е затруднено, има тежест и болка зад гръдната кост.
  • Чужди тела – Храната или някакво чуждо тяло могат да заседнат и частично да блокират гърлото или хранопровода. Това е по-често срещано при възрастни хора с протези и при хора, които имат затруднения при дъвчене.
  • Езофагеален пръстен – Езофагеалният пръстен се определя като концентрично, гладко, тънко (3-5 милиметра) разширение на нормална езофагеална тъкан, състояща се от 3 анатомични слоя – лигавица, субмукоза и мускул. Може да бъде вроден (пръстен на Schatzki) или да е резултат от белези, причинени от гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
  • ГЕРБ (Гастроезофагеалната рефлуксна болест) – При това състояние има рефлукс или „връщане“ на киселина от стомаха в хранопровода. „Киселините“ се усещат като грубо парещо чувство в гърдите или точно под шията. Много хора изпитват това неприятно чувство поне веднъж месечно. Други симптоми са повръщане, трудно преглъщане, хронична кашлица или свиркане в гърдите.
  • Еозинофилен езофагит – Еозинофилният езофагит е хронично възпалително заболяване на хранопровода, с многофакторна етиология, характеризиращо се със симптоми на езофагеална дисфункция като дисфагия или болусна обструкция и хистологично с преобладаваща еозинофилна инфилтрация на хранопроводната лигавица.
  • Рак и лъчетерапия – Някои видове рак и лъчетерапията за тях могат да причинят възпаление на хранопровода.
  • Склеродермия – Склеродермия е възпалително заболяване, но причината на възпалението все още не е открита. Вероятно е автоимунно заболяване, което означава, че имунната система на детето реагира срещу себе си. Възпалението причинява оток, повишена локална температура и след това свръхпроизводство на фиброзна (съединителна) тъкан. Склеродермията може да отслаби мускула, който държи храната в стомаха, позволявайки на киселината да се върне в хранопровода.
  • Неврологични разстройства – Множествена склероза, мускулна дистрофия, болест на Паркинсон и други неврологични състояния могат да причинят затруднения при преглъщането.
  • Неврологично увреждане – Инсулт или травма на гръбначния мозък могат да причинят неврологично увреждане, което прави затруднено преглъщането.
  • Дивертикул на хранопровода – Причинява образуването на джоб от тъкан в гърлото, където храната може да се заседне и да причини затруднено преглъщане. Може също да предизвика прекомерно кашляне, възпаление и лош дъх.
  • Хипотиреоидизъм – Хипотиреоидизмът или ниските нива на хормона на щитовидната жлеза забавят метаболизма ви и намаляват растежа или възстановяването на много части на тялото. Нехиперактивната щитовидна жлеза може да се подуе и да оказва натиск върху хранопровода, причинявайки усещане, че храната е заседнала в гърлото.

Източник: https://www.gastroconsa.com/12-causes-of-difficulty-swallowing/