От 19 до 22 септември 2024 г. в Боровец се проведе ХVІ-ият Национален конгрес по педиатрия с международно участие. Това е най-големият педиатричен научен форум у нас, който се организира от Българската педиатрична асоциация и се провежда на всеки три години. Като част от него бе представена проучването „Комплексна грижа и резултати от лечението на деца с интестинална недостатъчност“ с автори д-р Мила Байчева, д-р Христо Найденов, д-р Таня Тенева, доц. Богдан Младенов, д-р Десислава Христова, д-р Цветко Георгиев, проф. Христо Шивачев. То бе представено от д-р Байчева и го предоставяме на вашето внимание.
Екипи от СБАЛДБ „Проф. Иван Митев” и УМБАЛСМ „Пирогов“ гр. София работят успешно дълги години в областта на кърмаческата хирургия, постоперативното лечение на деца след интестинална резекция, оптимизиране на хранителния статус и потенциране процесите на адаптация, дългосрочно проследяване и лечение на усложненията.
Клиниката по гастроентерология към СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ е водещ център за интестинална недостатъчност и продължително парентерално хранене, включително домашно парентерално хранене при деца и през годините остава в подкрепа на много семейства в битката за достоен живот на децата с тези редки заболявания.
Интестиналната недостатъчност (ИН) е състояние на зависимост от парентерално хранене (ПХ) за поддържане на минималните нужди от енергия и течности, необходими за растежа и развитието. В детската възраст се дължи на редки заболявания като синдром на късото черво (СКЧ), вродени ентеропатии (микровилозна атрофия, интестинална епителиална дисплазия) и тежки нарушения на чревния дисмотилитет. Състоянието може да е животозастрашаващо, необратимо при някои пациенти и да доведе до необходимост от интестинална или мултивисцерална трансплантация.
Мултидисциплинарният екип включва педиатри, детски хирурзи, детски гастроентеролози и хепатолози, диетолози, медицински сестри, фармаколози, психолози и други.
Необходимо е ранно и задълбочено определяне на риска при новодиагностицирани пациенти и ранно насочване към специализиран център.
Представихме ретроспективно проучване на деца с ИН, обхващащо период от последните 7 години, включващо 38 деца с разнообразна етиология: преобладават пациентите със СКЧ (27), с по-малка честота са пациентите с тежка ентеропатия (4), дисмотилитетни нарушения (3), хилозен асцит и необходимост от ПХ (3) и тежка малнутриция след оперативно лечение за езофагеална атрезия (1). През 2018 г. се създаде първата национална програма за деца с ИН и необходимост от домашно ПХ. За анализирания период докладваме 7 деца на домашно ПХ, при които не са наблюдавани инфекции, свързани с централния венозен катетър, както и значими нарушения при проследяване. Всички пациенти със СКЧ, които бяха на продължително (>3 месеца) ПХ, постигнаха ентерална автономия след възстановяване на чревния пасаж. Едно дете остава с илеостома. Само при две деца се наложи приложение на рекомбинантен глюкагон-подобен пептид-2. При един пациент с тотална интестинална аганглионоза беше извършена мултивисцерална трансплантация в център в чужбина.
В заключение, децата с ИН имат значителна заболеваемост и смъртност, ентерална автономия се постига в продължение на години, но подобрените медицински грижи, включващи оптимизиране на хранителния режим, прилагане на нови медикаменти и хирургично лечение, могат да намалят продължителността на ПХ, смъртността, както и необходимостта от трансплантация.