Резултатите от изследванията показват, че аерозолът от системата за нагряване на тютюн (СНТ) оцветява зъбите и композитните зъбни смоли по-малко от цигарения дим. Това е важно, защото оцветяването на зъбите също може да повлияе на начина, по който пушачите възприемат външния си вид. Тъй като все повече пушачи преминават от цигари на нагреваеми тютюневи изделия, става важно както от социална гледна точка, така и от гледна точка на оралното здраве, да се развие по-задълбочено разбиране за ролята, която тези продукти могат да играят за намаляване на оцветяването на зъбите в сравнение с цигарите.
Как цигареният дим оцветява зъбите
Доказано е, че цигареният дим води до значително оцветяване на емайла и дентина, причинявайки забележима промяна в естествения цвят на зъбите и разминаване между цвета на естествените зъби и цвета на композитните зъбни смоли. Проучване от 2005 г., проведено във Великобритания, показва, че рискът от сериозна промяна на оцветяването на зъбите при пушачите е 2,4 пъти по-висок1, отколкото при непушачите.
Оцветяването на зъбите вследствие на тютюнопушенето е в резултат на излагането на зъбите на пушача на хиляди химични вещества, съдържащи се в цигарения дим2. Това включва твърди частици и оцветяващи съединения, които могат да останат на повърхността на зъбите и композитните реставрации, или да проникнат в твърдите дентални тъкани, причинявайки промяна на цвета на зъбите.
Цигареният дим е резултат от горенето, при което се образуват течни (капчици) и твърди (сажди) прахови частици. В СНТ обаче не протича процес на горене и така аерозолът от СНТ не съдържа твърди частици. В резултат на това може да се очаква намалено оцветяване на зъбите в сравнение с това, причинено от цигарения дим, както и намалено въздействие върху стабилността на цвета на композитните зъбни смоли.
Ефектите на цигарения дим и аерозола от СНТ върху оцветяването на зъбите
За да се определи по-добре степента, в която аерозолът от СНТ влияе върху оцветяването на зъбите, изследователи от Филип Морис Интернешънеъл (ФМИ) сравняват ефектите от цигарения дим и аерозола от СНТ върху човешките зъби и зъбните смоли3. Фокусът на тяхното изследване е върху степента на оцветяване, причинено от СНТ, ако има такова, и дали употребата на СНТ води до различия в цвета на денталните смоли и зъбите.
За целта, върху премолари, извадени по ортодонтски причини, се прилагат зъбни смоли. След това зъбите се излагат в лабораторни условия на аерозол от СНТ или на цигарен дим – два пъти на ден, 4 дни в седмицата, в продължение на 3 седмици – като зъбите се измиват при следване на строг протокол, симулиращ рутинната хигиена на устната кухина на човека.
В края на трите седмици е установено, че цигареният дим причинява по-голяма промяна на цвета в сравнение с аерозола от СНТ. При зъбите, изложени на дим, се наблюдава потъмняване, тоест увеличаване на червеното в емайла, дентина и реставрациите от композитна смола. Промяната на цвета в емайла от аерозола на СНТ е в сходна посока, но в много по-малка степен – промяната не е видима с просто око. Аерозолът от СНТ също така не води до измеримо разминаване между оцветяването на зъба и на денталните смоли, за разлика от цигарения дим, при който оцветяването на смолите е значително по-изявено спрямо това на зъба.
Въпреки че са необходими допълнителни изследвания, тези резултати показват, че СНТ представлява по-малко естетически рискове за зъбите в сравнение с традиционните цигари.
По-добро познаване на съединенията, които водят до промяна на оцветяването
В друго проучване изследователите от ФМИ си поставят за цел да идентифицират систематично специфичните съставки в цигарения дим и в аерозолите от СНТ, които водят до промяна на оцветяването на зъбите. За тази цел те разработват метод4 за извличане на отлаганията на оцветяващите химични съединения върху зъбния емайл след излагане на общи прахови частици (ОПЧ) от дим или от аерозол от СНТ.
Използвани са блокчета от зъбен емайл от зъбите на едър рогат добитък, за да се елиминира нехомогенността в морфологията на човешките зъби. Пробите са изложени или на цигарен дим, или на аерозол от СНТ в продължение на 14 последователни дни. В края на всяка седмица пробите се изчеткват 20 пъти (под 200 g налягане и с честота от приблизително 120 удара в минута) без паста за зъби, за да се отстранят остатъчните материали от повърхността на емайла. Цветът се измерва преди и след всяка сесия на четкане по цветовата гама на CIE Lab.
Оцветяването на емайла, наблюдавано след излагане на цигарен дим и на аерозол от СНТ, потвърждава резултатите, наблюдавани в по-ранното проучване с човешки зъби, при което не се отчита измеримо разминаване между цвета на зъбите и цвета на зъбната смола след излагане на аерозол от СНТ.
Проучването идентифицира единадесет химични съединения, свързани с оцветяването на зъбите, които се отделят в цигален дим или в аерозол от СНТ в резултат от разграждането на съставките на тютюна или на ароматизиращи добавки в тютюна, при термичното третиране на на растителния материал. Тези съединения присъстват във високи нива при зъбния емайл, изложен на цигарен дим, но са значително намалени или напълно отсъстват в емайла, изложен на СНТ. Никотинът е вещество, което не се свързва с оцветяването на зъбите или с промяната на оцветяването.
Ефекти на цигарения дим и на аерозола от СНТ върху реставрациите с композитни смоли
Композитната смола е широко разпространена алтернатива5 на зъбната амалгама при носещи задни зъби от 1990-те години на миналия век. Това се дължи отчасти на по-добрите естетически качества на смолата в сравнение с амалгамата. Поддържането на този добър естетически вид е важно с оглед избягването на преждевременна намеса или подмяна на композитните смоли.
За да измерят ефектите на цигарения дим и на аерозола от СНТ върху реставрациите от композитни смоли, учените от ФМИ излагат фабрични дискове от композитна смола на цигарен дим и на аерозол от СНТ в продължение на 3 седмици6. Цветът, блясъкът и грапавостта на повърхността на дисковете са измерени на изходно ниво, след излагане и след измиване с паста за зъби.
Докато грапавостта на повърхността на композитните смоли не се повлиява нито от цигарен дим, нито от аерозол от СНТ, дисковете, изложени на дим, показват значително по-голямо оцветяване от тези, изложени на аерозол от СНТ. Повърхностният блясък също се увеличава при дисковете с по-силно оцветяване. Резултатите сочат, че намаляването на отлаганията вследствие на изгарянето на тютюна, може да сведе до минимум оцветяването на реставрациите от композитни смоли.
Ефектите на аерозолите от електронни цигари върху реставрациите с композитни смоли
В допълнение към проучването, проведено със СНТ, описано по-горе, учените от ФМИ провеждат и изследване за ролята на аерозолите от електронните цигари върху реставрациите с композитни смоли. Резултатите от тези проучвания подкрепят заключението, че оцветяването може да бъде сведено до минимум чрез намалено излагане на аерозоли от продуктите без горенето на тютюна, каквото е от цигарения дим.
В едно такова проучване7 композитните смоли, изложени на цигарен дим, не възстановяват напълно първоначалния си цвят след третиране с избелваща паста за зъби или системи за домашно избелване на зъбите. А композитите, изложени на аерозол от електронни цигари, възвръщат изходните цветови нива след третиране с избелваща паста за зъби и не се наблюдават по-нататъшни промени след избелване у дома.
В друго проучване8 човешки премолари с реставрации от композитни смоли са изложени на цигарен дим, аерозол от електронни цигари, червено вино, кафе и соев сос, преди да бъдат третирани с избелваща паста за зъби и системи за избелване у дома и/или в зъболекарския кабинет. Докато четкането само с избелваща паста за зъби премахва оцветяването, причинено от аерозол от електронна цигара, разликите между цвета на зъбите и реставрациите от композитна смола, изложени на червено вино и цигарен дим, се запазват дори и след процедури за избелване вкъщи и в зъболекарски кабинет. Оцветяването от кафе и соев сос по-специално е обратимо чрез третиране с водороден пероксид.
Въпреки това е необходимо да се извършат допълнителни проучвания и наблюдения, за да се определи дали положителните ефекти от избелващите лечения се отнасят категорично до смоли, изложени на аерозол от СНТ.
Ролята на по-нататъшните проучвания
Проучванията, представени тук, показват, че частиците, отделяни в дима при горенето, са основна причина за оцветяване на зъбите и композитните смоли, дължащо се на пушенето на цигари. Въпреки че бе доказано, че аерозолът от СНТ също причинява известно оцветяване, то е много по-слабо от оцветяването, предизвикано от цигарения дим.
Като се има предвид, че отсъствието на горене е важен фактор за намаленото въздействие на СНТ върху цвета на зъбите, може да се очаква, че и други бездимни продукти ще имат подобни ефекти върху оцветяването на зъбите. Това се наблюдава при проучвания с електронни цигари, но са необходими повече изследвания, за да се определи ефектът на СНТ и на други бездимни изделия върху оцветяването на зъбите и смолите.
Въпреки че са необходими допълнителни изследвания, тези резултати показват, че бездимните изделия, като СНТ и електронните цигари, могат да представляват по-малко естетически рискове за зъбите в сравнение с традиционните цигари. Независимо от това, трябва да се има предвид, че пълният отказ от употребата на тютюн и никотин, остава най-добрата стратегия за поддържане на добър естетически вид на зъбите и на цялостното орално здраве.
Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.
Източници:
1. Alkhatib, M.N., Holt, R.D. & Bedi, R. Smoking and tooth discolouration: findings from a national cross-sectional study. BMC Public Health 5, 27 (2005). https://doi.org/10.1186/1471-2458-5-27
2. Rodgman, A., & Perfetti, T.A. (2013). The Chemical Components of Tobacco and Tobacco Smoke (2nd ed.). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b13973
3. Zanetti F, Zhao X, Pan J, Peitsch MC, Hoeng J, Ren Y. Effects of cigarette smoke and tobacco heating aerosol on color stability of dental enamel, dentin, and composite resin restorations. Quintessence Int. 2019 Jan 25;50(2):156-166. doi: 10.3290/j.qi.a41601. Epub 2018 Dec 18. PMID: 30564805.
4. Adrian Haiduc, Filippo Zanetti, Xiaoyi Zhao, Walter K. Schlage, Max Scherer, Nikola Pluym, Patrick Schlenger, Nikolai V. Ivanov, Shoaib Majeed, Julia Hoeng, Manuel C. Peitsch, Yanfang Ren, Philippe A. Guy, Analysis of chemical deposits on tooth enamel exposed to total particulate matter from cigarette smoke and tobacco heating system 2.2 aerosol by novel GC–MS deconvolution procedures, Journal of Chromatography B, Volume 1152, 2020, 122228, ISSN 1570-0232, https://doi.org/10.1016/j.jchromb.2020.122228.
5. Burke, F., Lucarotti, P. The ultimate guide to restoration longevity in England and Wales. Part 4: resin composite restorations: time to next intervention and to extraction of the restored tooth. Br Dent J 224, 945–956 (2018). https://doi.org/10.1038/sj.bdj.2018.443
6. Zhao, X.; Zanetti, F.; Majeed, S.; Pan, J.; Malmstrom, H.; Peitsch, M. C.; Hoeng, J.; Ren, Y., Effects of cigarette smoking on color stability of dental resin composites, American Journal of Dentistry, Published Dec 31, 2017, PMID 29251454
7. Zhao X, Zanetti F, Wang L, Malmstrom H, Majeed S, Peitsch MC, Hoeng J, Ren Y. Effects of whitening toothpaste and bleaching treatment on resin composite discoloration caused by cigarette smoke and electronic vapor aerosol. Am J Dent. 2021 Apr;34(2):63-69. PMID: 33940661.
8. Xiaoyi Zhao, Filippo Zanetti, Lin Wang, Jie Pan, Shoaib Majeed, Hans Malmstrom, Manuel C. Peitsch, Julia Hoeng, Yanfang Ren, Effects of different discoloration challenges and whitening treatments on dental hard tissues and composite resin restorations, Journal of Dentistry, Volume 89, 2019, 103182, ISSN 0300-5712, https://doi.org/10.1016/j.jdent.2019.103182.