Фармацевтите срещу машините за продажба на лекарства

Предложените промени в Закона за лекарствените продукти по идея на групата на „Възраждане”, с които се дава възможност лекарства да се продават и в т. нар. вендинг машини, предизвикаха бурни реакции – очаквано много сред фармацевтичната гилдия. Представители на сектора организираха и пресконференция, на която изразиха мнение, че вместо да реши проблемът с недостига на лекарства в малките и труднодостъпни населени места, с какъвто мотив бе предложена законовата промяна, тя ще го задълбочи.

Правилният подход за решаване на проблема според фармацевтичния сектор е да има по-адекватна политика на държавата за субсидия за разкриването на аптеки в подобен тип места. Също така според съсловната организация на фармацевтите поставянето на автомати за продажба на лекарства ще задълбочи проблема с достъпа до лекарства, защото автоматите ще бъдат пряка конкуренция на вече действащи аптеки и много от тези аптеки ще престанат да работят. Това заяви магистър-фармацевтът Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз на съвместна пресконференция с представители на Асоциацията на собствениците на аптеки, на Националната аптечна камара, на Инициативния комитет от магистър-фармацевти и на Националната аптечна браншова организация. По думите му едва два процента от населението нямат достъп до аптека на територията на общината, в която живее. Той отбеляза и че аптеките в България са 3266, което означава, че на глава от населението те са близо два пъти повече отколкото средното в ЕС.

Маринов припомни и че с промяна в Закона за здравното осигуряване се въведе методика за финансиране на аптеки, работещи по договор с НЗОК и открити в отдалечени и труднодостъпни райони. В резултат през последните осем месеца са отворени девет денонощни аптеки, като седем от тях са открити в области, в които преди това не е имало денонощна аптека. През тази година половината от новооткритите аптеки са в села и в малки градове, които са извън областни центрове. Според председателя на БФС, ако се повиши целевото финансиране, навсякъде ще има аптеки и няма да има нужда от автомати за лекарства.

Свидетели сме на откровен политически PR, който предлага едно потенциално опасно за здравето решение, заяви Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки, цитиран от БТА.

Красимир Качулев, собственик на аптека, каза, че законопроектът е лобистки, а поставяне на автомати извън аптеки е рисково, тъй като няма контрол от страна на магистър- фармацевт.

Проф. Генка Петрова от Фармацевтичния факултет на Медицинския университет – София посочи, че продажбата на лекарства през автомати носи риск за пациентите, живеещи в отдалечени и труднодостъпни места, тъй като там живеят основно възрастни хора, страдащи от няколко заболявания и приемащи 5 -10 лекарства едновременно. Допускането на прием на лекарства за тези хора без консултация с лекар или фармацевт е високорисково и е безотговорност, допълни тя.

Темата бе коментирана и от представители на парламентарната комисия по здравеопазване. Председателят й д-р Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ посочи, цитиран от БНР, че предложеното от “Възраждане” е кратко, с много неясноти, със сериозно неразбиране по конкретиката на темата, която започва да се регулира. Според него законопроектът е направен предизборно.жТой допълни, че ще предложи създаването на работна група, веднага след парламентарната здравна комисия утре, на която да се чуят всички гледни точки. По думите му, ако се приемат текстовете в този им вид, ще се настоява за детайлна регулация на целия процес – на какви условия да отговарят автоматите, за списък на продаваните в тях лекарства, лицата, които ще могат да зареждат автоматите и други подробности.

Страховете са неоснователни, няма как в машините да се продават лекарства, които са с рецепта, защото лицензионният режим на тези автомати ще е като при аптеките, заяви от своя страна Андрей Чорбанов, зам.-председател на здравната комисия. Във вендинг автоматите за лекарства ще има само и единствено такива медикаменти, които са без лекарско предписание, каза той и уточни, че тези медикаменти и в момента не подлежат на контрол в смисъл, в който се влага от фармацевтите. Чорбанов отбеляза, че лекарствата, които ще се предлагат в тези автомати, в голяма част от европейските страни могат да бъдат купени и от супермаркет. Сега, който и да ходи до големия град, купува лекарства и ги носи на възрастните хора по селата, които не могат да отидат да си купят, добави депутатът. Защо аптеките не протестираха, когато затвориха малките аптеки по селата, попита Чорбанов. Според него такива автомати трябва да бъдат поставени най-вече в селата, тъй като в повечето от тях няма аптеки, както и има областни центрове, в които няма денонощни аптеки.