На 17-ти септември отбелязваме Световния ден за безопасност на пациента. Началото на инициативата е поставено през май 2019 г., по време на 72-та сесия на Световната здравна асамблея. Целта на инициативата е да се повишат обществената осведоменост, разбирането и ангажираността по темата, както и да се подобрят глобалната солидарност и действията от страна на държавите-членки на Световната здравна организация (СЗО) в тази посока.
Темата, която обединява кампанията през 2024 г., е „Подобряване на диагностиката за безопасност на пациентите“. Тя преминава под мотото – „Направете го правилно, направете го безопасно!“, като признание за изключителното значение на правилната и навременна диагностика за осигуряване на безопасни здравни грижи. Неслучайно Глобалният план за действие за периода 2021-2030 г. насърчава държавите да приемат стратегии за намаляване на диагностичните грешки, които често се дължат на комбинация от когнитивни и системни фактори, които оказват влияние върху разпознаването на основните признаци и симптоми на пациентите, както и върху тълкуването и съобщаването на резултатите от техните изследвания, съобщават от Министерството на здравеопазването.
Във връзка с това СЗО заявява готовност Централата, както и регионалните, и националните офиси на организацията, да работят с държавите-членки, като положат здрава основа за действия за справяне с диагностичните грешки.
По повод Деня на пациента Мрежата на гражданските организации на хората, живеещи с редки болести, обединени от Националния алианс „Редки Болести България“, днес организира среща на тема: „Защо неадекватната регулация в пациентския сектор води до пропуснати обществени ползи?“