И състав на Върховния административен съд (ВАС) се произнесе за лимитите на болниците, като на практика ги спира, макар по въпроса все още да няма разглеждане по същество.
В днешния брой на Държавен вестник са обнародвани две решения на ВАС – на тричленен и петчленен състав, с които се спира действието на разпоредби от Националния рамков договор за медицинските дейности 2023 – 2025, касаещи бюджетните ограничения на лечебните заведения за болнична помощ.
Делото е образувано по жалба на Националното сдружение на частните болници (НСЧБ), но все още не е гледано по същество. Сдружението обаче настоява за спиране на действията на НРД, свързани с лимитите с аргумент, че изпълнението им ще причини значителни и трудно поправими вреди на изпълнителите на медицинска помощ, на здравноосигурените лица и на НЗОК. От там припомнят и решението на Конституционния съд, с което лимитите бяха обявени за противоконституционни. Предстои въпросът да се разгледа по същество, но дотогава действието на лимитите чрез текстове на НРД е спряно.
Припомняме, ограничението Касата да не заплаща т.нар. надлимитна дейност на лечебните заведения бе въведено през 2019 години, но бе атакувано от болнични сдружения. Обичайната практика през годините бе болниците да осъждат Касата и тя да се задължава да им изплати дължимите суми, въпреки че те се явяват над лимита им, определен в договорите им.
След отпадането на лимитите се засилиха и прогнозите че това ще има и силно бюджетно влияние на средствата на Касата. Решението на Конституционния съд по-рано стана и повод за пореден път да се коментира нуждата от по-стриктен контрол над харчовете на лечебните заведения у нас. Данните на Касата сочат, че за последния отчетен период – август, НЗОК е заплатила на болниците у нас 331, 6 млн лв. Заделеният за лечебните заведения бюджет за годината е 3,5 милиарда лева. Дали те ще стигнат или ще са недостатъчно ще стане ясно скоро.