Използването на мобилен телефон може да доведе до по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания (ССЗ), особено сред пушачи и пациенти с диабет. Toва сочат резултатите от нов анализ, публикуван в Canadian Journal of Cardiology. Той включва данни от за близо половин милион участници, като измерва връзката между времето, прекарано в разговори по мобилен телефон и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Според резултатите, колкото повече време се прекарва в провеждане на разговори всяка седмица, толкова по-голям е и рискът от преживяване на сърдечно-съдово събитие като инсулт или сърдечна недостатъчност. Допълнителни рискови фактори са времето, прекарано в сън, психологическият стрес и тревожността.
Като част от проучването си изследователите са анализирали данни за 444 027 лица от британската Biobank. Учените определят „редовната“ употреба на телефон, като приемане или извършване на поне едно обаждане на седмица. Повече от 85% от участниците се вписват в тази класификация, а останалите са определени като нередовни потребители. Използвайки болнични досиета, авторите са проследили здравословното състояние и смъртните случаи на участниците в продължение на средно 12,3 години. В проучването не е обхванато времето, прекарано в други занимания с мобилните устройства освен провеждането на разговори.
Според резултатите в сравнение с нередовните потребители на мобилни телефони, редовните имат леко увеличение на комбинирания риск от сърдечно-съдови заболявания (4%). Въпреки това, колкото по-дълго хората прекарват в телефонни разговори седмично, толкова и разликата става все по-голяма:
- 5–29 минути – 3% повишен риск.
- 30–59 минути – 7% повишен риск.
- 1-3 часа – 13% повишен риск.
- 4-6 часа – 15% повишен риск.
- 6 или повече часа – 21% повишен риск
Коментирайки проучването, Никълъс Грубич, MSc, докторант по епидемиология в Университета на Торонто, Канада, посочи, че се наблюдава връзка между използването на мобилен телефон и сърдечно-съдовите заболявания, но е важно да се разбере, че тази връзка изглежда много по-слаба в сравнение с други добре известни сърдечно-съдови рискови фактори като тютюнопушене, диабет и високо кръвно налягане. „За момента вероятно няма да видим използването на мобилни телефони включено в стандартните оценки за сърдечно-съдов риск или като фокусна точка на инициативи за насърчаване на сърдечно-съдовото здраве“, добави той. Вместо това клиницистите трябва да се „фокусират върху установените рискови фактори, които имат по-силно въздействие върху сърдечно-съдовото здраве на пациентите“, допълни специалистът.
Д-р Ниека Голдбърг от Медицинския факултет Гросман на Нюйоркския университет и член на Американската сърдечна асоциация, отбеляза, че пациентите трябва да внимават повече за това доколко употребата на телефон отнема от физическата им активност, пречи им да спят и им причинява стрес.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/making-cellphone-calls-may-increase-heart-disease-risk-study