Близо 1000 наши медици под пагон участвали в мисии зад граница

Военномедицинска академия (ВМА) отбелязва 146 години от създаването на Военномедицинската служба на България, съобщават от лечебното заведение.

За рождена дата на Българската военномедицинска служба се смята 1 септември 1878 г., въпреки че някои автори сочат 8 януари 1877 г., когато са назначени първите военни лекари към Българското опълчение. Именно на 1 септември 1878 г. обаче е издадена заповед за назначаване на д-р Константин Бонев за началник на новосъздадената военномедицинска част към Българската земска войска.

„Ако днес изглеждаме големи, то е защото стоим на раменете на нашите предци, които са титани!” е мотото на поколения военни медици. Именно приемствеността и почитта към доайените на военната медицина, положили основите на редица диагностично-лечебни методи и звена, е една от първопричините за днешните успехи на ВМА.

За последните 20 години близо 1000 медици под пагон застават на първа линия в различни международни операции на НАТО и Европейския съюз, а също и в помощ на цивилното население при природни бедствия, производствени аварии, терористични актове и други.

Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница повече от век, като винаги са получавали отлична оценка за представянето си. Многократно са доказвали своята героичност при екстремални ситуации, с което печелят уважението и на местното население, и на нашите партньори и съюзници.

Изпълнявайки професионално своя дълг и отговорности – непоколебимо, със самочувствие, с достойнство и с решимост, те допринасят за утвърждаване авторитета в международна среда не само на Българската армия, но и на ВМА. Днес наши екипи има в Косово и Босна и Херцеговина. Пожелаваме им здраве, висок дух, успешно изпълнение на текущите задачи и спокойно завръщане след приключване на мисиите, отбелязва началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.

*Снимките са предоставени от екипите, които в момента изпълняват мисия в Косово