Прокуратурата не видя престъпление в проекта “Мама и аз” в София

Софийска градска прокуратура обяви, че няма да образува досъдебно производство по постъпилите два сигнала около неосъщественото строителство на частната болница “Мама и аз” в София.

Единият сигнал касае възложената от служебния премиер Димитър Главчев проверка по случая. Припомняме, малко след общественото недоволство, последвало одобрението на частния проект, министър-председателят изиска от прокуратурата и от ДАНС да бъде направена проверка, която да установи налице ли са данни за извършване на престъпления по обстоятелствата, свързани със създаване на болницата, както и на извършените в тази връзка действия от всички ангажирани в казуса институции.

По този сигнал наблюдаващият прокурор е възложил на Комисията за противодействие на корупцията проверка във връзка с евентуално извършени длъжностни престъпления от страна на служители на Министерство на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. В хода на проверката са снети сведения от длъжностни лица и от членове на Обществения съвет за изграждане на НДБ. Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че няма данни за извършено престъпление от общ характер, конкретно за общо длъжностно престъпление и безстопанственост, и е постановил отказ от образуване на досъдебно производство. Сред мотивите на прокурора за постановяване на отказ от образуване на досъдебно производство са, че не са установени нарушения на служебните задължения, неизпълнение на такива или превишаване на власт, както и поради обстоятелството, че не е констатирана користна цел да бъде получена облага или да бъде причинена вреда. Също така е възприето, че не е извършено престъплението безстопанственост, защото не е причинена вреда, информират от прокуратурата.

Другият сигнал до прокатурата е подаден от инвеститора на проекта  – „Търговска лига – Глобален аптечен Център”. В  него, според съобщението на държавното обвинение, са “изложени твърдения, че представители на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница с изразени позиции са застрашили националната сигурност и е извършено престъпление против Републиката”.

Припомняме, този сигнал даде оправдание на властите да привикват представители на обществения съвет в ДАНС с призовка и да дават обяснения защо са изразявали граждански позиции относно детското здравеопазване и какво е най-добро за него. Някои от привикваните от ДАНС представители на Съвета разчетоха това и като опит за сплашване срещу гражданския сектор.

Според сигнала на Търговска лига” представители на Обществения съвет за изграждане на НДБ със своите позиции са застрашили националната сигурност, което е престъпление против Републиката. По тази причина е възложено на Държавна агенция „Национална сигурност“ да извърши проверка по реда на Закона за съдебната власт. Основен принцип в правото е да се изслуша и насрещната страна, в конкретния случай представители на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница. В тази връзка са снети  сведения от членове на Обществения съвет, отбелязват от прокуратурата.

Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че няма данни за извършено престъпление от общ характер, конкретно престъпление против Републиката, и е постановил отказ от образуване на досъдебно производство. Основен довод за постановяване на отказ е, че правото на свобода на изразяване на мнение е основно право и никой не може да бъде наказан за своите мисли и в частност мнение по даден обществен въпрос, заявяват от СГП.

Постановленията за отказ от образуване на досъдебно производство са изпратени на лицата, подали сигналите в СГП, които могат да ги обжалват пред Софийска апелативна прокуратура. Ако те бъдат потвърдени от САП,  могат да обжалват пред Софийски градски съд.