Пак опитват да задължат частните болници да провеждат обществени поръчки

Пореден опит и частните болници да провеждат обществени поръчки. Със свое решение правителството е одобрило проект на Закон за изменение на Закона за обществените поръчки. Той е внесен от заместник министър-председателя и министър на финансите.

От пресслужбата на кабинета завяват, че законопроектът е изготвен във връзка с процедура на Европейската комисия за неправилното транспониране в националното законодателство на изискванията на директива, която разглежда статута на частните лечебни заведения. Процедурата е заради това, че частните болници у нас са изключени от изискването да провеждат обществени поръчки, въпреки че ползват обществен ресурс от НЗОК.

Със законопроекта се предлага промяна в разпоредбите, които определят собствеността като основен критерий, въз основа на който се преценява качеството възложител при лечебните заведения. По този начин се уеднаквява подходът при определяне статута на публичните и частните лечебни заведения като възложители на обществени поръчки.

Припомняме, в момента изискването за провеждане на обществени поръчки се отнася само за държавните и общинските лечебни заведения, въпреки че и частните използват обществен ресурс от НЗОК. Това водеше до парадокса например Здравната каса да заплаща един и същи медикамент на различни цени. Темата влезе във фокуса на обществено внимание в началото на 2020 г., когато тогавашният управител на НЗОК д-р Дечо Дечев обяви, че Здравната каса заплаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото плаща за същия медикамент на държавна и общинска болница, и определи законовата възможност за това за лобистка. Проверка на Касата тогава бе установила, че от 29 болници, ползвали лекарството, първите 11 заплащали на по-високи цени са частни, които не провеждат и обществени поръчки. Разследване на btv преди месеци потвърди този факт, като от него стана ясно, че разликата в цените може да достигне абсурдните 28 пъти. В посока ограничаване на пробойните, касещи разходването на обществени средства за онкологични лекарства, бяха предприети известни нормативни промени.

За да бъдат финализирани приетите от правителството днес законови изменения, те трябва да бъдат гласувани и от парламента, където до момента срещаха съпротива от мнозинството. Миналата година в НС бяха разгледани промените, които да задължат и частните болници да провеждат ОП,  ако повече от 50% от приходите им са от държавния или общинския бюджет или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Те бяха предложени през 2022 г. от правителството и приети на първо четене, но бяха окончателно отхвърлени при разглеждането на текстовете в пленарна зала. Против бяха всички парламентарни групи, без тази на ПП-ДБ. Впоследствие от същата група внесоха отново предложения и частните болници, ползващи над 50% обществен ресурс, да бъдат задължени да провеждат обществени поръчки. До гласуването им така и не се стигна.