Двама души, заразени със западнонилска треска у нас, са починали

Двама души, заразени със западнонилска треска у нас, са починали. Това съобщават от Министерството на здравеопазването. У нас бяха регистрирани три случая на заболяването сред мъже на възраст 61-74 г.

Първият заболял мъж е от област Хасково. Случаят е определен като вносен, тъй като той е пребивавал в Гърция от май тази година. Мъжът се завърнал в България в началото на август поради оплаквания от изтръпване и силни болки по мускулите, обрив по кожата, повръщане и температура 38 градуса, които за няколко дни отзвучават спонтанно. Намерен е в безсъзнание в дома от близките си. Болният е хоспитализиран във Вътрешно отделение, като е лекуван за бронхопневмония. След изписване от болницата продължава да се оплаква от силна отпадналост и отслабване на тегло. Изследван е лабораторно за трансмисивни инфекции, в т.ч. и Западнонилска треска по желание на близките.

Другите два случая са от област София-град. Пациентите са хоспитализирани по спешност в увредено общо състояние. При единия от тях е налице придружаващо заболяване – болест на Паркинсон. При приема пациентът е с температура 40 градуса, силна слабост в крайниците, отпадналост и задух. По данни на близките, в рамките на няколко дни е настъпило рязко влошаване на състоянието му, довело до необходимост от болнично лечение.

Третият мъж заболяване с треска, повишена температура 37,8 градуса и със слабост в долните крайници. Лекуван е с антибиотик от  личния си лекар. След влошаване на състоянието му се самонасочва за болнично лечение. Хоспитализиран е с диагноза Застойна сърдечна недостатъчност, като няколко часа след това изпада в кома.

Двата случая от област София-град завършват с летален изход.

Леталилетът от Западнонилска треса при лица от рисковите групи достига до 17%. Личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, носене на дрехи, които покриват откритите части от тялото, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция.

Заради трите случая на Западнонилска треска МЗ е изпратило писма до Регионалните здравни инспекции в страната с указание за засилване на надзора и контрола на заболяването. Препоръчани са и конкретни действия, включително информиране на медицинските специалисти за епидемичната ситуация в страната и насочване на вниманието към откриване на случаи с фебрилитет с неясна етиология или инфекции на централната нервна система (вирусен менингит/енцефалит), независимо от анамнеза за ухапвания от комари.

Инфекцията с вируса “Западен Нил” е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари. Повечето случаи възникват в периода юли – септември заради активността на комарите. Без симптоми са 80% от инфектираните хора. При около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли.

При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др. Инкубационният период е от три дни до две седмици.

Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия.