По-голямо заплащане и повече уважение в обществото биха задържали медицинските сестри в България и биха увеличили интереса към професията им. Това е категоричният отговор от вас, нашите читатели, на анкетата, която създадохме в социалните мрежи. Близо 300 души се включиха със отговор на въпроса ни “Как може да се реши кадровата криза сред медицинските сестри в България”. Над 70% от участвалите в допитването ни в професионалната мрежа Linkedin са отговорили, че по-доброто заплащане е решението на проблема със сестрите, следвано от отговора, който повдига въпроса за нуждата от по-голямо уважение и признание на този труд от обществото. Аналогични са и отговорите ви във Facebook.
Благодарим на всеки от вас, който е отделил време да ни отговори и да коментира тази важна тема.
Въпреки че нашето допитване няма претенции за представителност, смятаме че въпросът е изключително важен и наболял, предвид огромната кадрова криза за медицински сестри в България и закъснелите опити на управниците ни да решат този дългогодишно неглижиран проблем. Припомняме, че на българската здравна системата не достигат близо 30 000 медицински сестри, а всяка трета сестра е в пенсионна възраст. Почти няма болница в страната, която да не изпитва недостиг на тези важни кадри, а прогнозите са, че без спешни мерки, които да дадат реален резултат в обозримо бъдеще, системата буквално ще бъде изправена пред рухване поради липсата на достатъчно професионалисти по здравни грижи, основно сестри. Поради това и депутатите задължиха здравния министър да създаде стратегия, чрез която да предприеме нужните мерки в посока увеличаване броя на практикуващите медицински сестри в страната с минимум 30% до 2030 година. Също така, минималната заплата на сестрите ще трябва да е или 90% от средната за страната или според договореното в Колективния трудов договор, в зависимост от това кое е по-благоприятно.
Какво друго ще съдържа “екшън” планът за справяне с кризата сред сестрите и дали той ще даде резултат, предстои да разберем.