Вой на сирени и минута мълчание в памет на медиците герои

С вой на сирени и едноминутно мълчание медици от различни болници почетоха паметта на своите колеги, загубили живота си, спасявайки този на други хора.

Националният ден на спасението се отбелязва всяка година на 15 август. На тази дата през 1963 г. 26-годишният д-р Стефан Черкезов спасява 47 души от горящ автобус край Горна Оряховица. Участъковият лекар от село Стрелец пътува за Горна Оряховица. Неочаквано камион връхлита автобуса, който веднага лумва в пламъци. Взривната вълна изхвърля лекаря в канавката. Той е невредим, но пред очите му десетки са се струпали пред вратата на обхванатия в огън автобус. Без дори и да се замисли, доктор Черкезов, започва да вади пострадалите. Огънят застига и него, но той не спира дори за миг спасителната си мисия. Дори и при пристигането на линейките младият лекар моли спешните екипи да помогнат на другите. Умира на следващия ден от раните си. Последните му думи, изказани пред съпругата му, са: “Кажи на татко, че не е харчил напразно парите си, за да ме изучи – и нека да бъде горд с мене –  показах се като истински лекар…”

Тази година се навършват 61 години от подвига, който завинаги го превръща в герой и пример за поколения лекари със своята отдаденост към призванието и жертвоготовност.

Редица лечебни заведения отдадоха почит пред делото на д-р Черкезов и пред героизма на много други медици, погубили собствения си живот, спасявайки нечий друг. Денят на спасението е създаден през 2005 г. по инициатива на д-р Тотко Найденов, главен редактор на в. „Български лекар”, и с подкрепата на ВМА.

За 20-а поредна година Военномедицинска академия (ВМА) отбеляза с едноминутно мълчание и вой на сирени Деня на спасението в памет на всички лекари, медицински сестри, полицаи, пожарникари, доброволци и граждани, загинали при спасяването на човешки живот. Известни са имената на над 130 лекари и 20 медицински сестри, загинали по време на работа, предимно след извършване на тежки среднощни операции, катастрофи с линейки, както и след заразяване болестите на свои пациенти. В списъците са и полицаи, минни спасители и обикновени граждани, изгубили живота си, спасявайки други хора. След избухването на пандемията от COVID-19 към черните списъци бяха добавени имената на над 120 лекари, медицински сестри, фелдшери и шофьори на линейка, които до последно помагаха на болни от коронавирус, но загубиха битката за собствения си живот, споделят от ВМА.

С огромна благодарност към д-р Тотко Найденов, по чиято инициатива е създаден Денят на спасението преди вече 20 години. Той, за съжаление, по здравословни причини не можа да присъства на церемонията, но това е един необходим ден, в който всички ние да си спомним за хора, които упражнявайки професията си, губят живота си, за да спасят други хора. И днес се случва това нещо – лекари, сестри, полицаи, пожарникари, спасители, планински спасители губят живота си при опит да спасят хора. Ние сме длъжни да се преклоним пред тях към тях, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.

Своята почит пред Паметника на загиналите медицинските чинове отдадоха редица официални лица, представители на институциите и съсловните организации в здравния сектор.

Почит отдадоха и в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ Велико Търново, носеща името на лекаря-герой. “Днес отдаваме почит и си спомняме и за всички колеги, които са посветили животите си на това да помагат на другите, дори с цената на своите собствени животи. Това са нашите съвременни герои, за които трябва да си спомняме, да разказваме на децата и внуците си, да бъдат пример и вдъхновение“, подчерта в своето слово изпълнителният директор на великотърновската болница д-р Даниел Илиев.

Венци и цветя на признателност бяха положени пред паметника на д-р Стефан Черкезов и на паметната плоча, на която стоят имената на медиците от великотърновската болница, посветили животите си на това да помагат на другите.

С едноминутно мълчание медици от УМБАЛ „ Св. Екатерина“ също почетоха паметта на всички лекари, медицински сестри, полицаи, доброволци и граждани, загинали при спасяването на човешки живот. Подвигът и саможертвата на доктор Стефан Черкезов е категоричен пример, че медицината е вътрешен стремеж да помагаш, споделиха от там.

Поклон пред паметта на медиците, отдали живота си в спасяване на други!