Заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания сред мъжете се очаква да нараснат до 2050 г., сочат прогнозите в ново проучване. Особен ръст се очаква сред мъжете на 65 и повече години.
Проучването е публикувано в списание Cancer, като изследователи от Австралия са анализирали данните за 30 вида рак в 185 страни и територии през 2022 г., въз основа на които са направили и прогнози за 2050 г.
Според тях общите случаи на рак сред мъжете ще се увеличат от 10,3 милиона през 2022 г. на 19 милиона през 2050 г., което представлява увеличение от 84%. Предвижда се смъртните случаи от рак да нараснат от 5,4 милиона през 2022 г. на 10,5 милиона през 2050 г., което е увеличение от 93%. Смъртните случаи сред мъжете на 65 и повече години се очаква да се увеличат със 117%.
По-голям ръст на мъжете с рак се очаква в страните с по-ниски доходи и очаквана продължителност на живота. „Между 2022 и 2050 г. в Африка и Източното Средиземноморие се предвижда броят на заболелите и смъртните случаи да се увеличи 2,5 пъти. За разлика от тях ръстът в Европа ще е около половината“, отбелязват изследователите.
Честота на раковите заболявания е по-голяма при мъжете, защото те са по-склонни да пушат и да пият алкохол – поведение, което води до много случаи на рак, и е по-вероятно да бъдат изложени на канцерогени на работното място. Стъщо така представителите на силния пол е по-малко вероятно да бъдат обхванати с програми за скрининг.
Както през 2022 г., така и през 205 година ракът на белия дроб се предвижда да бъде водещата причина за рак и смъртни случаи от рак при мъжете. Раковите заболявания с най-голямо прогнозирано увеличение при мъжете до 2050 г. са мезотелиом и ракът на простатата.
Според авторите на проучването са необходими мерки за подобряване на здравеопазването и инфраструктурата в сектора, включително адекватна работна сила, с които да може да се отговори на очаквания ръст на онкологичните заболяване. Разширяването на универсалното здравно покритие в световен мащаб може да засили „основните възможности за лечение на рак“, пишат те, отбелязвайки че страните с ниски доходи са непропорционално засегнати от лоши резултати от рак и имат ниско универсално здравно покритие.
По-рано тази година доклад на Американското онкологично дружество обобщи, че нарастването на населението и застаряването са ключови причини за размера на бремето на рака в света. Световното население от около 8 милиарда души през 2022 г. се очаква да достигне 9,7 милиарда до 2050 г. Що се отнася до броя на случаите на рак по света, „смятаме, че този брой ще достигне 35 милиона до 2050 г., до голяма степен поради нарастващия брой хора сред застаряващото население“, посочи д-р Уилям Дахут, главен научен директор на Американския Cancer Society, цитиран от CNN. Той предупреди, че ако повече хора пушат и страдат от затлъстяване и са засегнати от други рискови фактори за възникване на рак, прогнозираният брой случаи може да бъде още по-висок, особено в страните с ниски доходи.