Сериозен спад в броя на чуждестранните работници и студенти, особено в здравната сфера, е регистриран във Великобритания, информира The Guardian. Работниците и членовете на техните семейства, кандидатстващи за визи за квалифицирани работници, за здравни грижи и учебни визи, са намалели с повече от една трета през юли тази година в сравнение с миналата.
Общият брой на хората, които са кандидатствали в Обединеното кралство като квалифицирани работници, здравни работници или за да учат, е намалял от 143 000 до 91 300 или с 36%. Спадът е особено голям при месечните молби за визи за работа в сферата на здравеопазването и социалните грижи, като техният брой е намалял с 82% до 2 900. Значително е намалението на кандидатстващите за визи за болногледачи и медицински сестри.
Последното правителство на консерваторите забрани на чужденците, които искат учат в Обединеното кралство, и на тези със здравни и социални визи да взимат със себе си и членовете на семействата си. Сериозно бе увеличен и прагът на доходите за вече работещите там, които искат и семейството им да живее във Великобритания и да имат право на т. нар. семейни визи. Лейбъристите от своя страна заявиха, че нямат планове да променят тази политика. Ограниченията предизвикаха яростни критики от десния фланг на торите и популистката партия Reform UK в навечерието на парламентарните избори на Острова, припомнят изданията.
Браян Бел, председател на Консултативния комитет по миграцията, който съветва правителството защити промените с мотива, че намаляването на издаването на визи за здравеопазване и социални грижи може да бъде „естествена корекция“, след бума в предлагането на подобни услуги след 2022г. В същото време обаче, в сектора на социалните грижите тази година има повече от 130 000 свободни работни места. Мерките водят и до финансов натиск за университетите, които отчитат намаляване на приходите от чуждестранните студенти.
На този фон проблемите с достъпа до навременни социални и здравни грижи в страната се увеличават. Така например, по данни на Британската здравна система (NHS) хората със съмнение за деменция изпитват значителни забавяния при получаване на диагноза, като средното време на изчакване се е увеличило до 22 седмици през 2023 г. спрямо 13 седмици през 2019 г. Някои пациенти са чакали близо година, за да бъдат диагностицирани. Забавянето поражда загриженост сред експертите, които предупреждават, че хиляди хора остават без необходимите грижи, подкрепа или лечение.
От правителството обявиха, че работят върху стратегия за квалификацията на работниците, които вече са в Обединеното кралство, с цел да да запълнят свободните работни места.
В същото време, социалният сектор в Обединеното кралство е определян като особено изложен на риск от трудови злоупотреби. През миналата година профсъюзите и медии алармираха за десетки случаи, при които социални работници, болногледачи и други са били експлоатирани и тормозени от своите работодатели, от които зависи издаването на виза. Профсъюзът UNISON, организиращ работници в обществените услуги, представи свидетелства от здравни работници, които са били принудени да плащат над £15 000, за да имат право на настаняване, често при много лоши битови условия. Персоналът на NHS продължава да се бори със силен стрес на работното място и неадекватно заплащане. В последните години във Великобритания има и редица протести на млади лекари, които настояват за мерки от Министерствата на здравеопазването и финансите, с които да се осигурят достоен доход и живот на заетите в сектора.