„Младите хора се отвратиха от професията на медицинските сестри”. Това заяви Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, цитирана от БНТ. Тя коментира решението, с което парламентът задължи здравния министър да увеличи с минимум 30% броя на правоспособните медицински сестри и акушерки до 2030 г. Причината е огромната кадрова криза сред този тип кадри в страната ни.
По думите й причината професията на медицинската сестра да е непривлекателна се дължи на ниските заплати, на липсата на възможност за професионално и кариерно израстване, както и липсата на уважение от страна на обществото. “Ние не сме видими и едва в болницата пациентите осъзнават, че медицинските сестри ги няма. А в стари времена медицинските сестри и акушерките бяха в извънболничната помощ, хората ги познаваха и знаеха какво могат да очакват от тях“, коментира тя. “ Не само медицински сестри липсват, липсват всякакви кадри в здравеопазването. Това е 30-годишна история на невземане на адекватни политически решения и поради тази причина стигнахме до тук, допълни тя. Василева припомни и факта, че в България съотношението между лекарите и сестрите е в пъти по-малко от ниското. “В момента една медицинска сестра се грижи за не по-малко от 30 души. Тя не може пълноценно да изпълнява своите професионални задължения, заради липса на физическо време“, посочи още председателят на БАПЗГ.
“Всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст и всяка четвърта акушерка също. Това означава, че ако утре тези колеги напуснат системата, поради естественото развитие на живота, тя ще колабира”, предупреди Василева. Няма болница в България, която да има нужния брой медицински сестри спрямо клиничните пътеки, по които работи, каза още тя.
„Пациентът има нужда от подкрепа, има нужда от милосърдие, което вече забравяме поради огромната натовареност. Пациентът има нужда от общуване, да получи информация на своя език, защото лекарите също са малко, те говорят на медицински език и нямат нужното време да обръщат лично внимание към пациентите. Сестрата играе роля на посредник между лекаря и пациента и колкото е по-професионално подготвена и има време за пациента, толкова резултатът от лечението ще е по-добър, а пациентът ще е по-удовлетворен“, обобщи тя.
Самото решение Василева определи като начало на нужния дебат в тази насока, но изтъкна, че е невъзможно тази стратегия да се изработи за два месеца без нужните анализи и визия какво да се случва напред в сектора. Според председателя на БАПЗГ е нужно да има диференцирано заплащане на сестрите спрямо квалификацията им и други фактори.