От септември ще стане възможно пациентът да бъде уведомяван по електронен път какви профилактични прегледи му се полагат. Това стана ясно на пресконференция в Министерството на здравеопазването в присъствието на зам.-министъра на здравеопазването доц. Петко Стефановски, и. д. управителя на Национална здравноосигурителна каса проф. Момчил Мавров и представители на „Информационно обслужване АД“.
За целта е необходимо използването на електронното приложение “еЗдраве”, което да е сдвоено с електронното пациентско досие.
До този момент достъп до мобилното приложение бе възможно само чрез Квалифициран електронен подпис (КЕП). От началото на септември всеки гражданин, който иска да има достъп и контрол над здравното си досие, ще има възможността да извърши т.нар. сдвояване като еднократно посети най-близкия за него офис на ИО, Районната здравноосигурителна каса или Регионалната здравна инспекция по постоянен или настоящ адрес. Необходимо е да носи валиден личен документ. Процесът ще отнема много малко време и ще е напълно безплатен.
Модулът „Дългосрочна грижа за пациента“ е част от електронното здравно досие („еЗдраве“) на НЗИС.
Целта му е да подпомогне предоставянето на персонална грижа и проактивна помощ за потребителите на здравни услуги, така че те да имат възможност за дълъг и пълноценен живот. Приложението е напълно персонализирано и ще напомня на своите потребители чрез нотификация, в зависимост от техните индивидуални характеристики (пол, възраст) какво им се полага в рамките на профилактичните прегледи, покрити от Здравната каса. По този начин ще се повиши здравният статус на пациента и неговата лична отговорност към здравето, посочват от МЗ. Персонализираният план обхваща както възрастните лица, така и новородените от момента на тяхната регистрация в модул „Болничен престой“ на системата. Новите функционалности ще са напълно активни от началото не месец септември.
„С новата функционалност България се нарежда в челните места по електронизация за достъп до здравното досие“, подчерта доц. Стефановски. По думите му, модулът, разработен от екипа на „Информационно обслужване“ АД, е много сериозна стъпка в процеса на дигитализация на страната ни.