27-годишен мъж от Благоевград, изпаднал в мозъчна смърт вследствие на мозъчна аневризма, даде шанс за живот на тежко болни пациенти от България и Германия, които ще получат органите му. След установяване на мозъчна смърт и получаване на съгласие от неговите родители е задействана процедурата по обявяване на потенциален донор и търсене на подходящи реципиенти на органи.
Донорската ситуация е реализирана в УМБАЛ „Света Анна“ от екип с координатор доц. д-р Мария Атанасова. Младият мъж в мозъчна смърт е транспортиран до там от екип на Центъра за въздушна спешна помощ. В процеса по експлантиране на органите са се включили екипи на ВМА, УМБАЛ „Александровска“ и болници в Берлин и Мюнхен.
Експлантирани са сърце, бял дроб, черен дроб и бъбреци. Трансплантацията на дарените органи е извършена в 4 трансплантационни центъра – два в България и два в Германия по линия на международното сътрудничество в сферата на донорството.
Чернодробната трансплантация е осъществена във ВМА, като рецепиент е мъж на 52 години. От ВМА уточняват, че той е постъпил в болницата поради влошаване на състоянието си – в крайна фаза на чернодробна цироза, с наднормено тегло и редица други придружаващи заболявания, което е налагало трансплантация в условията на относителна спешност. Трансплантацията е продължила 9 часа. “Въпреки високия риск от предстоящи трудности, направихме сложната интервенция, като искам да подчертая ключовата роля на колегите-анестезиолози”, заяви проф. Никола Владов, ръководител на трансплантационния екип на ВМА.
В момента пациентът е в стабилизирано състояние, интубиран, на апаратна вентилация.
Ръководството на ВМА изказва своята изключителна признателност към близките на донора, които въпреки трудния за тях момент, са взели това тежко, но животоспасяващо решение. Благодарности изказват и към ИА „Медицински надзор“ и колегите им от УМБАЛ “Света Анна” за добрата организация при извършване на експлантационния процес. Началникът на болницата генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, изрази своята признателност към целия екип от специалисти:
Трансплантационен екип: проф. Никола Владов, д-р Цветан Тричков, д-р Мария Якова, операционни сестри Нели Петришка, Джехиде Мустафа и Ирена Боянова;
Експлантационен екип: доц. Васил Михайлов, д-р Иван Иванов, операционна сестра Слава Леонидова;
Анестезиологичен екип: д-р Стилян Добрев, д-р Ана-Мария Манджукова,
Анестезиологични сестри – Силвия Борикова и Виолета Шкойнарова;
Гастроентеролози: проф. Крум Кацаров, д-р Марина Конакчиева и д-р Румяна Гледжарска, специалистите от Кръвния център и съответните лаборатории на ВМА.
Бъбреците на младия мъж са трансплантирани на двама мъже с хронична бъбречна недостатъчност в Александровска болница, избрани с най-голям процент органна съвместимост с донора от общо 10 поканени за оценка от листата на чакащи. Единият реципиент е на 55 години от гр. Хасково, а другият пациент е на 62 години от София. След интервенцията, трансплантираните се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Състоянието им е стабилно, с много добри жизнени показатели и диуреза, посочват от лечебното заведение.
Екипът на УМБАЛ “Александровска” изказва искрени съболезнования на близките на починалия мъж и адмирира тяхното хуманно решение да дарят органите му за спасяването на други човешки животи в най-трудния за тях момент!
Това е трета донорска ситуация за УМБАЛ „Света Анна“ и девета за България за 2024 година. Предишната донорска ситуация също беше реализирана в УМБАЛ „Света Анна“ преди една седмица, а донор стана 63-годишна жена.
Университетската многопрофилна болница също поднася съболезнования на семейството на донора, което в този така деликатен и труден момент е взел благородно решение и призовава всички български граждани да се информират и да подкрепят донорството.
Ръководството на лечебното заведение изказва благодарност на всички медицински специалисти в болницата, участвали в реализирането на донорската ситуация – Спешно отделение, Клиниката по реанимация и интензивно лечение, Клиника по неврохирургия, Клиника по нервни болести, Клиника по образна диагностика, Клиника по хирургия и др. Специални благодарности се изказват на доц. д-р Мария Атанасова – Началник КАИЛ и координатор по донорство, която е ръководила целия процес.
Поклон пред паметта на донора!