Задължиха здравния министър да създаде стратегия за медицинските сестри

С пълно единодушие парламентът прие решение, с което задължи министърът на здравеопазването да предприеме действия и мерки за осигуряване на медицински сестри и акушерки. Припомняме, че на системата не достигат 30 000 медицински сестри, а в последните години проблемът с кадровото обезпечаване с този тип кадри става все по-остър.

Според приетото решение в двумесечен срок министърът на здравеопазването се задължава да предложи на Народното събрание стратегия за увеличение на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030г. с минимум 30%. В първоначалния вариант предложеното увеличение бе ръст с 50%. Депутатите  приеха и редакционна поправка, която направи Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. Според първоначалния вариант на сестрите трябва да се осигури минимално основно трудово възнаграждение в размер на 90% от средната работна заплата или близо 2000 лв. След редакцията минималната им заплата ще трябва да е или 90% от средната за страната или според договореното в Колективния трудов договор, в зависимост от това кое е по-благоприятно.

Стратегията трябва да включва още подобряване достъпа до висше образование и местата държавна поръчка, финансиране от страна на държавата на студентските такси, общежития и стипендии за студенти от професионално направление “Здравни грижи” медицински сестри и акушерки, съвместни информационни кампании за повишение на престижа на професията “медицинска сестра” и “акушерка” между Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката. Предвижда се още допълнително и специално насърчение на придобиване на специални знания и статут на педиатрична сестра, а така също изменение на действащото законодателство с оглед правото на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да финансира пряко лечебни заведения за специалисти по здравни грижи.

Депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова, която е и вносител на законопроекта, заяви, че българското здравеопазване е хронично болно и страда не само от липса на медицински сестри сестри, но и от системно недофинансиране, ниско заплащане във всички сектори и неравномерно разпределение на здравните услуги на територията на страната. Тя посочи, че има занижен или липсващ контрол на държавата над разходите за здравеопазване. “В сектора има корупция и овладяване на почти всички ръководни постове в държавата, в резултат на което частни интереси се поставят над тези на пациентите. В това отиващо си Народно събрание имаме възможност да започнем да решаваме поне един от тези проблеми. Трябва да започнем отнякъде“, отбеляза Бориславова.

Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС подчерта, че е нужно да се намери бюджет за изпълнение на предложените мерки, за да не останат те само в полето на демагогията.

В мотивите към предлаганото решение бе посочено, че през последните години в българското здравеопазване е налице изключително опасна тенденция, свързана с намаляване на броя на специалистите по здравни грижи – медицински сестри и акушерки. Спадът за последните 30 години е над 30 000 души или годишно броят на медицинските сестри намалява с около 1 000. Ясно се очертава значителен дефицит на медицински сестри за България – техния брой на 100 000 население по анализ на СЗО за 2021 година е 419, при медиана за Европа от 663. Съотнесено към общо население на България този недостиг съответства на приблизително 16.900 медицински сестри или приблизително 60% от наличните. През 2021г. по данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи реалният недостиг на медицински сестри у нас е около 30 000 души, като заетите в болничната медицинска помощ сестри са около 22 000.