Възможност за обучения за лекари в сферата на донорството

Възможност за обучение в сферата на донорството и трансплантациите се предлага за лекари, които са ангажирани в процеса. Това обяви директорът на Изпълнителна агенция медицински надзор Иванка Динева пред журналисти. За обученията са заложени 630 000 лева, като в тях могат да се включат не само координатори по донорство, но и други специалисти, които имат отношение в процеса. Самите обучения ще се извършват както у нас, така и в чужбина.

“Освен популялизиране на темата за донорството и трансплантациите, ние трябва да отделяме достатъчно средства за квалификацията на лекарите-специалисти”, отбеляза Динева. Тя апелира болничните директори и лекарите да бъдат активни и да се възползват от тази възможност. Сред предлаганите обучения са такива в Барселона с такса участие над 3700 евро, като тази сума се поема от българската държава. “Ние имаме право да поемем такса участие, пътните разходи и нощувките, тоест те ще бъдат обучени за сметка на парите, предвидени в нашия финансов план”, коментира Динева. В обученията могат да участват не само лекарите, пряко ангажирани с донорските ситуации, но и лекари със специалност анестезиология, неврология, хирургия и други. “Апелираме и болничните директори да са по-активни и подкрепящи, когато някой от техните лекари иска да отиде на обучение”, отбеляза Динева.

Припомняме, че основният проблем, водещ до малкото трансплантации е именно недостатъчното обучение основно на координаторите по донорство, които са специалистите в процеса на установяване на мозъчна смърт и идентифицирането на потенциалните донори. Бeз тяхната активна роля целият процес е обречен на липса на шанс за развитие. Директорът на ИАМН обаче призна, че към момента интересът от страна на болничните директори към обученията е слаб.

Другият проблем, поради който у нас се извършват малко трансплантации, е недоброто финансиране на тази дейност, поради което и болниците нямат интерес да я извършват. По този въпрос от ИАМН планират изготвяне на методика, с която да заплащат на координаторите, независимо дали починалият ще бъде донор. Също от юни месец се предвижда регионалните координатори да получават вместо 1500 лв, 2000 лв., като разходите за осигуровки  и данъци ще са за сметка на ИАМН.

В отговор на въпроси на медиите, Динева обясни, че се планира анализ на дейността на болниците, определени за донорски бази. Припомняме, че голям брой болници, определени за такива, не подават или подават прекалено малко донори. “Констатирали сме доста проблеми”, посочи тя.

На събитието бяха изнесени данни, според които през 2023 година у нас има раздвижване в сферата на донорството. Страната ни е регистрирала 57% ръст в броя на идентифицираните донори спрямо 2022 година. Основно този ръст се дължи на подадените донорски ситуации от “Пирогов” и конкретно от екипа с координатор д-р Христо Христов, който обаче бе сменен като такъв от болницата.

Стана още ясно и че проучва се възможността за закупуване на апарат за перфузия на органи, чиято основна цел е да се удължи животът на орган. Предвижда се и създаването на документален филм, посветен на донорството.

Директорът на ИАМН съобщи и за нова донорска ситуация, при която донор е 27-годишно момче. Благодарение на решението на близките му органите да се дарят, ще се помогне на няколко тежко болни пациенти. Трансплантацията на черния дроб ще е във ВМА, а на бъбреците в Александровска болница. Сърцето и белите дробове ще бъдат трансплантирани в чужбина. Донорската операция е извършена в УМБАЛ “Света Анна” в София.

Полина Тодорова