FDA одобри кръвен тест за скрининг на рак на дебелото черво

Американската администрация по храните и лекарствата одобри кръвен тест за скрининг за рак на дебелото черво. Изследването не е предназначено да замени колоноскопията, но предизвиква ентусиазъм сред медицинската общност. Очакванията са, че той тестът ще има потенциала да повиши ниския процент на прегледи за заболяването, което е втората най-голяма причина за смърт от рак в САЩ.

Преди одобрението от FDA тестът Shield е бил достъпен за лекарите като инструмент за скрининг на цена от 895 долара. С одобрението на агенцията е много по-вероятно изследването да стане по-достъпно за пациентите.

Изследване, публикувано през март, показва, че Shield е 83% ефективен при откриване на колоректален рак. Той действа чрез откриване на ДНК, която раковите тумори освобождават в кръвта. Тестът е най-ефективен при откриване на рак в по-късен стадий, когато туморите освобождават повече от тази ДНК и е малко надежден при откриването на полипи в по-ранен стадий – около 13%.

Тестът трябва да се прави най-малко на всеки три години, като се започне от 45-годишна възраст – същата възраст, на която се препоръчва да започне колоректален скрининг. Положителният резултат от теста не означава категорична диагноза. Тя ще трябва да се потвърди чрез колоноскопия, за да могат лекарите да видят къде са туморите и докъде са се развили.

По данни на Американското онкологично дружество повече от 53 000 души ще умрат от колоректален рак през тази година.