Искат от здравния министър да увеличи с поне 50% броя на сестрите ни, за да не рухне системата

Здравният министър да предложи стратегия за увеличение на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки с минимум 50% до 2030 г. Проект на решение, с което той да е задължен да изготви план за справяне с кадровата криза сред сестрите, е внесен в парламента от депутатите от групата на ПП-ДБ. В него се посочва, че стратегията трябва да се изготви в срок от два месеца след приемането на решението от парламента. В мотивите към решението се предупреждава, че без мерки за обезпечаване на системата с медицински сестри, тя е би била изправена пред катастрофа.

Стратегията трябва да включва подобряване на достъпа до висше образование и местата държавна поръчка. Също така, да се планира финансиране от страна на държавата на студентските такси, общежития и стипендии за студенти от професионално направление „Здравни грижи“ – медицински сестри и акушерки. В стратегията трябва да залегнат и информационни кампании за повишение на престижа на професията „медицинска сестра“ и „акушерка“, които да се осъществят от здравното и образователното министерство. Двете министерства трябва да работят заедно и за стимулиране на приема на студенти в професионално направление „Здравни грижи“ – медицински сестри и акушерки.

Проектът предвижда и допълнително и специално насърчение на придобиване на специални знания и статут на „педиатрична сестра“. В него се предлага и  изменение на действащото законодателство с оглед правото на НЗОК да финансира пряко лечебни заведения на специалисти по здравни грижи и да осигури минимално основно трудово възнаграждение на медицински сестри от 2000 лева и на акушерки от 2500 лева.

В мотивите към предлаганото решение е посочено, че през последните години в българското здравеопазване е налице изключително опасна тенденция, свързана с намаляване на броя на специалистите по здравни грижи – медицински сестри и акушерки. Спадът за последните 30 години е над 30 000 души или годишно броят на медицинските сестри намалява с около 1 000. Ясно се очертава значителен дефицит на медицински сестри за България – техния брой на 100 000 население по анализ на СЗО за 2021 година е 419, при медиана за Европа от 663. Съотнесено към общо население на България този недостиг съответства на приблизително 16.900 медицински сестри или приблизително 60% от наличните. През 2021г. по данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи реалният недостиг на медицински сестри у нас е около 30 000 души, като заетите в болничната медицинска помощ сестри са около 22 000.

Към момента на един лекар у нас се пада под една медицинска сестра. Съотношението между броя на медицинските сестри и броят на лекарите за 2021 г е 0.97: 1 и то е крайно неблагоприятно за адекватното функциониране на здравната система.  Ако трябва да бъдат достигнати съотношения 2:1, което е дори по-ниско от препоръката на СЗО 3:1, то системата трябва да се набави 29 000 сестри, което е повече от настоящия брой.

Поради огромния недостиг на медицински сестри, повечето от тях са принудени да работят на две и на три места.  Практика е да се изработят повече часове допълнителен труд, отколкото позволява кодексът на труда. Една сестра/акушерка работи на повече от една работно място –  налага й се много по-бързо да се ориентира в различната обстановка в различни лечебни заведения, да работи с различни материали с различни хора – това е изключително натоварващо и една от предпоставките за проява на синдрома на професионалното прегаряне, е казано още в мотивите към проекторешението.

С него се алармира за неизбежна катастрофа пред функционирането на българското здравеопазване, ако не бъдат предприети подобни мерки. В  противен случай достъпът и цялостното функциониране на системата на здравеопазване до няколко години ще бъдат блокирани предвид и факта, че повечето работещи специалисти по здравни грижи се в пенсионна възраст.