Ново голямо проучване предоставя някои от най-силните доказателства досега, че ваксините намаляват риска от развитие на дълъг Covid. Резултатите от него са публикувани в The New England Journal of Medicine. В проучването са анализирани данни за 450 000 души, които са имали Covid в периода между 1 март 2020 г. и 31 януари 2022 г., и около 4,7 милиона души, които не са били заразени през това време.
Според резултатите процентът на ваксинираните хора, които са развили дълъг Covid, е много по-нисък от процента на неваксинираните, които са имали подобно усложнение.
Близо три четвърти от участниците са бели, около 91 процента са мъже, а средната им възраст е 64 години. Проучването обхваща периода от първоначалната поява на коронавируса до появата на два все по-заразни варианта – Delta и Omicron след пускането на ваксините. Авторите сравняват резултатите сред ваксинирани и неваксинирани пациенти.
Изследователите са анализирали здравните досиета, за да изчислят процента на пациентите с коронавирус, които са имали дългъг Covid една година след заразяването. Резултатите сочат, че най-ниският процент на дълъг Covid – 3,5 процента, е сред ваксинирани хора, които са били заразени през последния период от проучването, между средата на декември 2021 г. и януари 2022 г. Изследователите установяват, че сред ваксинираните хора, които са били заразени, процентите на продължителен Covid е значително по-нисък. Фактори са били разликите във вариантите на вируса и аспекти на периодите с доминиращи Делта и Омикрон щамове. Въпреки това, авторите приписват около 72 процента от намалението на риска от дълъг COVID на ваксините.
„Открихме, че голяма част от спада се дължи на ваксинацията“, oтбеляза водещият автор на изследването, д-р Зияд Ал-Али, ръководител на отдела за изследвания и разработки във V.A. Здравна система на Сейнт Луис и клиничен епидемиолог във Вашингтонския университет. Той обаче посочи, че ефективността на ваксината намалява значително с времето, както и че хората не прилагат в голяма степен актуализираните ваксини срещу вируса. “Не можем да твърдим, че Covid е намалял заради ваксините и след това да се откажем от ваксинацията. Това ще доведе до нов ръст на случаите”, предупреди специалистът.
Изследователите не са разглеждали по-късни периоди от време, но скорошно проучване на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) сочи, че около 5,3 процента от възрастните в САЩ или около 13,7 милиона души в момента имат дълъг Covid. Сред усложненията от коронавируса са сърдечно-съдови и бъбречни проблеми, които са намалели през първите две години на пандемията. Регистриран е обаче ръст на стомашно-чревните, метаболитните и мускулно-скелетните проблеми по време на последвалия период на доминиране на Omicron при неваксинирани хора.
Източник: https://www.nytimes.com/2024/07/17/health/long-covid-vaccines.html