Ранното често излагане на антибиотици може да увеличи риска от астма при децата заради промяна на чревните им бактерии, установява ново проучване върху мишки.
Антибиотиците биха могли да намалят производството на индол пропионова киселина (IPA) в червата, биохимикал, който е от решаващо значение за дългосрочната защита срещу астма. Проучването е публикувано на 15 юли в списание Immunity.
“Открихме, че вследствие от лечението с антибиотици се наблюдава изчерпване на бактериите, които произвеждат IPA, като по този начин се намалява ключова молекула, която има потенциала да предотврати астма“, каза водещият изследовател Бен Марсланд, професор по имунология в университета Монаш в Австралия. Изследователите устновяват, че когато лабораторните мишки приемат антибиотици в ранна възраст, те стават по-податливи на алергични реакции към акари. Тази чувствителност към алергени от прахови акари продължава при мишките в дългосрочен план, дори след като техните чревни микробиоми и нивата на IPA се нормализират. Това предполага, че функцията на IPA за установяване на здравословен имунен отговор е особено важна в ранния живот, отбелязват изследователите.
Констатациите засилват значението на развитието на стабилен чревен микробиом при децата.
В допълнение, хранителните добавки, богати на IPA, могат да помогнат на децата да избегнат астма. Това обаче трябва да бъде тествано при хора, отбелязват изследователите, тъй като проучванията върху животни не винаги дават аналогични резултати при хора.
Източник: https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2024-07-16/how-early-antibiotic-use-could-raise-kids-asthma-risk