Предстои курс за обучение при ревматични заболявания

Курс по капиляроскопия и микроциркулация при ревматични заболявания под егидата на Българското дружество по ревматология и EULAR (European Alliance of Associations for Rheumatology) ще се проведе в курортен комплекс „Св.св. Константин и Елена“ от 27 до 29 септември. За това информират от МУ-Пловдив.

Хабилитирани преподаватели от МУ-Пловдив са лектори и част от организационния комитет на курса. Доц. д-р Севдалина Ламбова от Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести “Проф. д-р Антон Митов” е водещ експерт по капиляроскопия в ревматологията и автор на първите две монографии за страната по темата (Капиляроскопия в ревматологията – норма и патология, и Капиляроскопия в ревматологията – какво още трябва да знаем?). Проф. д-р Христо Добрев – началник на Клиниката по дерматология и венерология е водещ експерт в областта на обучението по капиляроскопия за страната и организатор на първия начален курс по капиляроскопия в МУ-Пловдив през 2012 г.

Специални гости и лектори на събитието ще бъдат проф. д-р Маурицио Кутоло (Университет Генуа, Италия – основоположник на съвременното обучение по капиляроскопия в Европа; президент на EULAR за периода 2011-2015 г.), проф. д-р Ванеса Смит (Университет Гент, Белгия; председател на работната група за изучаване на микроциркулацията при ревматични заболявания) и проф. д-р Улф Мюлер-Ладнер (ръководител на Катедрата по ревматология и вътрешни болести към Университета Гийсен, Бад Наухайм, Германия; президент на EUSTAR/ЕULAR Scleroderma Trials and Research от 2010 до 2013 г., на Научното дружеството по ревматология в Германия за периода 2015-2016 г. и на Дружеството по вътрешни болести в Германия 2022-2023 г.).

От МУ-София лектори са ревматолозите д-р Владимира Бояджиева и д-р Николай Стоилов.

Капиляроскопията на нокътна гънка е инструментален метод с нарастващо значение в ревматологичната практика. Основна индикация за изследването е наличието на феномен на Raynaud. Наред с това, специалистите по ревматология се налага да диагностицират и пациенти с други периферни съдови синдроми, за които има оскъдни данни относно капиляроскопската находка. С подобряване на съвременните познания в областта на капиляроскопията следва да се имат предвид и разширените индикации за провеждане на капиляроскопия.

Курсът е подходящ за специализанти и специалисти, тъй като обхваща както основни теоретични и практически принципи в провеждането и интерпретацията на капиляроскопското изследване, така и иновативни аспекти относно микроангиопатията при ревматични заболявания, базирани на съвременното познание и богатия практически опит на експертите.

Линкът за регистрация е CAP 2024 Registration (cic-pco.com)