Обновено е фармако-терапевтично ръководство по пневмология и фтизиатрия, става ясно от днешния брой на държавен вестник.
Промените засягат лечението на „Прогресираща белодробна фиброза (ПФБ) при фиброзиращи интерстициални белодродробни болести (ИББ), различни от ИБФ“. Също така, с тях се създава нов раздел в ръководството, посветен на туберкулозата.
Туберкулозата (ТВ), хронично протичащо системно инфекциозно заболяване, е една от водещите причини за смърт в световен мащаб. Преди пандемията от коронавирусна болест – 2019 (COVID-19), ТВ беше водещата причина за смърт от един инфекциозен причинител.
Болестта обичайно засяга белите дробове (белодробна ТВ) и се разпространява по въздушно-капков път от болните, обикновено чрез кашлица, се припомня в ръководството.
Причинителят на болестта, Mycobacterium tuberculosis (MTB), принадлежи към род Mycobacterium, който включва също причинителя на проказата, Mycobacterium leprae, и над 200 вида и подвида от нетуберкулозните микобактерии (НTM) – хетерогенна група от широко разпространени в околната среда сапрофитни микроорганизми, които обитават водата, почвата и растителността, и при определени условия могат да предизвикат опортюнистични системни инфекции и дисеминирани заболявания при човека.
Микобактериите са аеробни, неподвижни Грам-положителни киселиноустойчиви бактерии (КУБ), съдържащи повишено количество липопротеини в клетъчната си стена, което я прави хидрофобна и значително по-дебела от повечето други бактерии. Тези характеристики са причина за непропускливостта им за хидрофилни вещества и устойчивостта им на тежки метали, дезинфектанти и антибиотици. Хидрофобността е фактор, който способства за разпространението им чрез аерозоли и устойчивостта на високи температури и при ниско pH на средата. Въпреки че микобактериите са Грам-положителни, поради специфичното устройството на клетъчната им стена се използват други оцветителни техники.
Около 1/4 от населението по света е с латентна туберкулозна инфекция (ЛТБИ), т.е. тези лица са инфектирани с МТВ, но (все още) не са болни и не могат да разпространяват тази инфекция. ЛТБИ представлява огромен резервоар за развитието на активна ТВ – около 1/10 от инфектираните лица развиват активна туберкулоза по време на живота си. Имунокомпрометираните лица са особено изложени на риск от развитие на активна ТВ, тъй като реактивирането на ЛТБИ е тясно свързано със способността на имунитета на гостоприемника да осигури адекватен имунен отговор. Лицата, инфектирани с вируса на човешкия имунен дефицит (HIV), лицата с имунно-медиирани възпалителни заболявания, приемащи лечение със системни кортикостероиди и антагонисти на тумор некротизиращия фактор – алфа (TNF-α), пациентите на хемодиализа, кандидатите за трансплантация и реципиентите са с повишен риск от реактивиране на ТВ.
Според изчисления на Световната здравна организация (СЗО) през 2022 г. по света от ТВ са заболели 10,6 млн. души, което се равнява на 133 случая на 100 000 население. От тях 6,3 % са лица, живеещи с HIV. Повечето случаи са в страните от Югоизточна Азия, Африка и западното Тихоокеанско крайбрежие.
Пандемията с COVID-19 се отрази неблагоприятно върху контрола на ТВ – поради намален капацитет на здравните системи да продължат да предоставят услуги; по-малко желание и възможности на засегнатите лица за търсене на здравни грижи в условията на локдаун и свързаните ограничения за придвижване; опасения за рисковете от посещения на лечебни заведения по време на пандемия, както и стигма поради сходства в симптомите, дължащи се на ТВ и COVID-19. В резултат на това в глобален мащаб се отбелязва намаляване на регистрираните случаи, както и увеличаване на броя починали от ТВ – по данни на СЗО през 2022 г. в световен мащаб има 1,13 млн. смъртни случая сред HIV-отрицателните и 167 хил. смъртни случаи сред HIV-позитивните лица, е отбелязано в ръководството.
Туберкулозата с лекарствена резистентност (DR-TB) продължава да бъде заплаха за общественото здраве.
С всички промени може да се запознаете ТУК.