Милиони деца по света не са получили задължителните ваксини или не са напълно ваксинирани през първата година от живота си. Това сочат данните за 2023 година на УНИЦЕФ и Световната здравна организация за националното имунизационно покритие (WUENIC). Те предоставят най-големият и най-изчерпателен набор от данни в света за имунизационните тенденции за ваксинации срещу 14 болести. Изводите подчертават необходимостта от продължаващи усилия за наваксване и възстановяване на процесите по имунизация. Те разкриват само частично възстановяване от спадовете в имунизационния обхват, причинени от пандемията от COVID-19 и големите вариации в имунизационното покритие в европейския регион на СЗО, както между страните, така и при прилагането на отделните ваксини.
Според констатациите броят на децата, които са получили три дози от ваксината срещу дифтерия, тетанус и коклюш (DTP) през 2023 г. – ключов маркер за глобалното имунизационно покритие – е спрял на 84% (108 милиона). Броят на децата, които не са получили нито една доза от ваксината, се е увеличил от 13,9 милиона през 2022 г. на 14,5 милиона през 2023 г. Освен това 6,5 милиона деца не са завършили третата си доза от DTP ваксината, която е необходима за постигане на защита от опасните заболявания в ранна детска възраст.
Морбили
Данните показват, че нивата на ваксиниране срещу смъртоносната болест морбили са в застой, оставяйки почти 35 милиона деца без никаква или само частична защита.
През 2023 г. само 83% от децата по света са получили първата си доза ваксина срещу морбили чрез рутинни здравни услуги, докато броят на децата, които са получили втората си доза, леко се е увеличил спрямо предходната година, достигайки 74% от децата. Тези цифри обаче не достигат 95% покритие, необходимо за предотвратяване на епидемии, ненужни заболявания и смъртни случаи и цялостно постигане на целите за премахване на морбили. 500 000 деца са пропуснали първата си доза и 900 000 деца не са получили планираната си втора и последна доза ваксина срещу морбили навреме през 2023 г.
През последните пет години епидемиите от морбили засегнаха 103 страни – дом на приблизително три четвърти от бебетата в света. Ниското ваксинално покритие (80% или по-малко) е основен фактор за възникването им. За разлика от това, 91 страни със силно покритие на ваксината срещу морбили не са имали огнища от заболяването.
„Огнищата на морбили разкриват и използват пропуските в имунизацията, удряйки първо най-уязвимите“, коментира д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО. „Това е разрешим проблем. Ваксината срещу морбили е евтина и може да бъде доставена дори на най-трудните места. СЗО се ангажира да работи с всички наши партньори, за да подпомогне страните да запълнят тези пропуски и да защитят най-рисковите деца възможно най-бързо”, допълни той.
HPV
Данните сочат леко подобрен обхват с ваксината срещу Човешки папиломен вирус (HPV), която предпазва от рак на шийката на матката и други форми на рак.
Напредъкът в усвояването на ваксинацията срещу HPV е стабилен в повечето страни, които са въвели ваксината. Делът на подрастващите момичета в световен мащаб, които са получили поне 1 доза ваксина срещу HPV се е увеличил от 20% през 2022 г. на 27% през 2023 г.
Въпреки че се наблюдава скромен напредък в някои региони, включително африканския и страните с ниски доходи, последните оценки подчертават необходимостта от ускоряване на усилията за постигане на целите на Програмата за имунизация 2030 (IA2030) за 90% покритие и не повече от 6,5 милиона деца с нулева доза ваксина в световен мащаб до 2030 г., отбелязват от СЗО