Д-р Магдалена Богданова завършва Медицински университет град София през 2016 г. Към момента е специализант по педиатрия. Нейните интереси са в областта на здравословното отглеждане на деца, профилактиката и своевременното откриване и лечение на заболяванията в детската възраст. Има участие в 7th Congress of the European Academy of Pediatric Societies, Paris, 30th of October – 3rd November 2018. Тя е майка на две породени деца. Има активни профили в Инстаграм и във Фейсбук, които определя като “Учебник по педиатрия за родители”. Разговаряме с нея за един от най-често срещаните здравословни проблеми сред децата лятото, а именно чревните инфекции.
Д-р Богданова вече сме в разгара на летния сезон, който често крие рискове от чревни инфекции при децата. За какви симптоми трябва да внимават родителите, когато се касае за стомашно-чревни оплаквания?
Тези инфекции обикновено започват внезапно, остро, при налично предходно добро състояние. Класическото протичане започва с коремна болка около епигастриума (над пъпа), последвана от повръщания между 2-10 на брой. Всеки прием на течности или храна в този период може да провокира повръщането. Затова е желателно болният да не приема нищо през устата, особено храна поне 3 часа от последното повръщане. През това време се разрешават глътки вода през 10-15 минути или по възможност глюкозо- солеви разтвори против дехидратация, които има в аптечните мрежи. Обикновено след затихване на повръщането, болките стават коликообразни и могат да обхванат дебелото черво. Започват диарични изхождания, които са воднисти, придружени с болка, обилни, могат да са и пенести. Обикновено няма примеси като слуз, кръв и др. Примесите ни насочват първо да помислим за вероятна бактериална инфекция. По всяко време може да се появи повишена телесна температура с различна стойност.
За колко време обикновено преминават чревните инфекции при децата?
Вирусните инфекции обикновено са самоограничаващи се. В рамките на 3-5 денонощия при спазване на правилен диетичен режим, със симптоматични средства и такива за лечение на дехидратация, симптомите отшумяват. Последно се задържа диарията. Лечението се прекъсва при наличие на 2 последователни нормални изхождания. Тогава може да се разшири и диетата.Разбира се от класическото протичане на вирусна чревна инфекция има изключения. Може да липсва фебрилитет или повръщането да бъде само еднократно. Но диаричните изхождания почти винаги присъстват и те са по-големият проблем, причиняващ задълбочаване на дехидратацията.
Какви действия трябва да предприемат родителите при чревни проблеми на детето?
Да осигурят покой на детето и на неговия храносмилателен тракт. При налично повръщане, не бива веднага след повръщането да разрешават прием на храна или големи количества течности. Трябва да спазват строг хранителен режим и диета – в началото само солети, сухари, обикновени бисквити, картоф, ориз. При подобрение на състоянието, диетата се разширява с пилешко месо – печено или варено, банан. Необходими са поне две седмици преди прием на кисело мляко и поне един месец да се забрани приема на пряснко мляко. Необходимо е детето да приема рехидратиращи разтвори по възможност. Също така при лечение на диарията от значение са пробиотици с щам Saccharomyces boulardii и средства за образуване на филм върху възпалената чревна стена, които повлияват диарията благоприятно обикновено за 2-3 дни придружени с диетичен режим. Аз препоръчвам и прилагането на антипиретици при повишена телесна температура над 37,5-38, поради това, че тя може да задълбочи дехидратацията.
Кога трябва да се потърси лекарска помощ?
Това, което родителите трябва да следят е, дали детето ходи по малка нужда и колко често. Липсата на уриниране повече от 6 часа, трябва да насочи родителите към посещение на медицинско лице. Незабавно се посещава лекар при нарушено съзнание на детето- невъзможност да се събуди, неадекватност, неконтактност, отпуснатост, вялост, гърчова симптоматика. Желателно е да се осъществи консултация и при персистиране на диаричните изхождания повече от 2 седмици, при наличие на примеси в изхожданията, както и при при загуба на тегло.
Какви медикаменти е добре да имаме в домашната аптечка в случаите, когато става въпрос за стомашни оплаквания?
Задължително е необходимо родителите да се снабдят със свещички против повръщане, съдържащи дименхидринат (деца с тегло над 8 кг.). Също така и пробиотик с дрожди на Saccharomyces boulardii. От голямо значение са и прахчетата съдържащи средства за възстановяване на физиологичната функция на чревната стена.
Има ли някаква профилактика, която може да се предприеме, за да се намали рискът от чревни инфекции?
На първо място е необходимо да се спазва добра лична хигиена – често миене на ръце със сапун. Необходимо е всеки член на семейството да има собствени хигиенни принадлежности и да не се смесват.
Нужно ли да се вземат превантивно пробиотици?
Има проучвания, които обясняват връзката между профилактично приемане на пробиотици и по-леко протичане на вирусна чревна инфекция. Това, как ще протече чревната инфекция – дали леко, за едно денонощие или ще продължи повече от седмица, зависи от контагиозния индекс (колко заразен е вирусът), вирусния товар (колко вирус е поет от организма) и реакцията на имунната система на конкретния организъм.