Все повече проучвания доказват, че използването на електронни цигари (т. нар. вейпинг) играе роля в спирането на тютюнопушенето. Въпреки това, голям дял от използващите вейпинг устройства са непушачи. При популацията от хора, за които електронните цигари не са метод за отказване от тютюнопушенето, потенциалните нежелани ефекти от страна на дихателната система са от особено значение. С цел оценка на влиянието на вейпинг устройствата върху здравето на дихателната система, Tackett et al. събират проспективна информация от 200 подрастващи (средна възраст 17г.) от Калифорния в период от 2014г. до 2018г. Участниците попълват ежегодна онлайн анкета относно симптоми от страна на дихателната система (т.е. задух, кашлица, назална конгестия), използване на тютюневи изделия, вейпинг устройства, канабис и пасивна експозиция за предходните 30 дни.
Сред съобщените резултати са следните:
- Разпространението на употребата електронни цигари се увеличава от 10% до 15% в хода на 4-годишното проследяване. Консумацията на тютюневи изделия също се повишава от 6% до 10%, а приемът на канабис нараства до 26% до края на проследяването.
- В сравнение с участниците, които не употребяват електронни цигари, тези които използват устройствата в предходните 30 дни от анкетата значително по-често се оплакват от недостиг на въздух, хрипове и бронхит с отношение на шанса, вариращо между 1.8 и 2.0.
- Повишеният риск от оплаквания от страна на дихателната система след употреба на електронни цигари остава постоянен след отчитане на анамнеза за астма, консумация на тютюневи изделия и канабис и пасивна експозиция.
Източник:
- Tackett AP et al. Prospective study of e-cigarette use and respiratory symptoms in adolescents and young adults. Thorax 2024 Jan 18; 79:163.