Година и половина антираков план само на хартия

Над година и половина след приемането на Националния антираков план все още не са осъществени никакви фактически действия по реализирането на заложените в него приоритети. Това става ясно от отговор на Министерството на здравеопазването до Medical News. Такива се планират до края на годината, но от януари 2023 година, когато планът бе приет, до момента активности не са реализирани.

Припомняме, планът бе приет с решение на кабинета през януари 2023 г. и това е националната стъпка към въвеждането у нас на европейските препоръки за превенция, профилактика, скрининг и лечение на онкологичните заболявания, както и като цяло осигуряване на по-добро качество на живот на пациентите, засегнати от рак. Националният антираков план последва приемането на Европейския антираков план. Въпреки че няма задължителен елемент за страните членки, въвеждането му, за което настояваха и водещите онкоспециалисти у нас, е от ключово значение за осигуряване на съвременен подход в грижата за пациентите с рак. Планът е с хоризонт до 2027 година. 

Това че страната ни не прилага активностите по антираковия план коментира вчера и председателят на Съвместната онкологична национална мрежа (СОНМ) доц. Димитър Калев, който заяви, че четвърта година след публикуването на Европейския антираков план България няма нито една инициатива. От СОНМ дадоха и пресконференция, на която настояха за активни политики в сферата на онкологията, сред които и тези, залегнали в Европейския план за борба с рака. Доц. Калев нарече ситуацията в българската онкология “драматична”.

От отговора на МЗ до медията ни става ясно, че по плана до края на 2024 г. се планират

  • ·         Скринингова кампания за рак на маточната шийка сред групи от здравото население, която обхваща следните целеви групи:
    -жени на възраст от 20 до 29 г. включително, независимо от здравноосигурителния им статус;
    -жени на възраст от 40 до 49 г. включително независимо от здравноосигурителния им статус; -здравнонеосигурени жени на възраст от 30 до 40 години.
  • ·         Скринингова кампания за злокачествени новообразувания на млечната жлеза сред групи от здравото население.
  • ·         Скринингова кампания за злокачествени новообразувания на ректосигмоидалната област сред групи от здравото население.
  • ·         Скринингова кампания за злокачествени новообразувания на простатата сред групи от здравото население.

Също така от МЗ съобщават, че е стартиран процес по дигитализация на Националния раков регистър. Припомняме, 2023 година бе взето решение регистърът, който години наред се администрираше от УСБАЛО, да се прехвърли към центъра по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Според дългогодишния му ръководител проф. Здравка Валерианова прехвърлянето му ще доведе до спиране на съществуването на регистъра. Данните, които се подават от регистъра, са важни както за българските институции, така и за европейските, които проследяват нивото на онкологичните грижи в различните страни.

Полина Тодорова