Нови проучвания доказват ефекта от спорта за по-бавното стареене на мозъка

Упражненията са от голяма полза за здравето на мозъка, като подобряват когнитивните способности, настроението и намаляват риска от невродегенеративни заболявания. Редовната физическата активност намалява и риска от смърт. Няколко нови проучвания демонстрират дълбокото въздействие на упражненията върху различни биологични системи, обяснявайки допълнително ефекта им за подобрение на здравето.

В подробна статия по темата Medical News Today представя най-новите изследвания за това как физическата активност може да подобри здравето на мозъка с напредване на възрастта.

Редовните упражнения водят до увеличаване на мускулната сила, подобряване на здравето на сърцето, понижаване на кръвната захар и носят много други ползи за здравето. Дейности като бягане на бягаща пътека, каране на велосипед по стръмен хълм, вдигане на тежести или бърза разходка на обяд имат много предимства, които надхвърлят подобряването на физическия външен вид или издръжливостта. Доказателства от проучвания показват, че редовната физическа активност може да повиши настроението, да облекчи стреса и да изостри когнитивните функции, подчертавайки дълбоката връзка между тялото и ума.

Как упражненията влияят на тялото на молекулярно ниво?

В ново съвместно проучване, ръководено от Stanford Medicine, изследователите са проучвали основните механизми, чрез които упражненията подобряват цялостното здравето и особено това на мозъка. Като разберат как упражненията влияят на различни органи на молекулярно ниво, здравните специалисти биха могли да приспособят препоръките за упражнения по-ефективно. Това знание може и да проправи пътя за разработване на лекарствени терапии, които имитират ползите от упражненията за хората, които не могат да се занимават с физическа активност, отбелязват авторите.

Проучването, чиито констатации са публикувани в Nature, включва близо 10 000 измервания в почти 20 вида тъкани, за да изследва въздействието на 8 седмици упражнения за издръжливост при лабораторни плъхове, обучени да бягат на малки бягащи пътеки. Изводите разкриват забележителни ефекти от упражненията върху имунната система, реакцията при стрес, нивата на енергия и метаболизма. Изследователите са идентифицирали значителни връзки между упражненията, молекулите и гените, за които вече е известно, че участват в множество човешки заболявания, както и при възстановяване на тъканите.

Други скорошни статии на изследователи от Stanford Medicine изследват предизвиканите от упражнения промени в гени и тъкани, свързани с риска от заболяване. Изследвани са и ефектите от упражненията върху митохондриите, които са свързани със синтеза на веществото, осигуряващо енергия за различни биохимични процеси в клетките.

Как тренировките за издръжливост влияят на тялото?

Проучването на Nature изследва ефектите от 8 седмици тренировки за издръжливост върху различни биологични системи. Изследователите са провели анализи на различни тъкани при плъхове, обучени да бягат на все по-големи разстояния, сравнявайки ги с тъканите на заседнали плъхове. Фокус са били митохондриите в мускулите на краката, сърцето, черния дроб, бъбреците, бялата мастна тъкан, която се натрупва като телесна мазнина, както и белите дробове, мозъка и кафявата мастна тъкан – метаболитно активна мазнина, която изгаря калории. Според резултатите експресията на митохондриалните гени се променя в различни тъкани чрез упражнения. Изводите предполагат, че тренировките за издръжливост могат да помогнат за подобряване на мускулната функция при диабет, както и да подобрят здравето на черния дроб.

Подмладяващият ефект на упражненията върху имунните клетки

Друго проучване на изследователска група от Университета на Куинсланд в Австралия и публикувано в Aging Cell демонстрира как упражненията могат да възпрат или забавят когнитивния спад с възрастта. Учените са изследвали генната експресия в отделни мозъчни клетки на мишки, откривайки, че упражненията оказват дълбоко влияние върху генната експресия в микроглията – имунните клетки, поддържащи мозъчната функция в централната нервна система.

Кои упражненията намаляват риска от смърт?

В проучване, публикувано в JAMA Internal Medicine през август 2023 г., д-р дел Позо Круз и колегите му анализират данни от 500 705 участници, проследени за среден период от 10 години, за да видят как различните форми на упражнения повлияват на риска от смъртност на дадено лице. Проучването разглежда ефекта от умерена аеробна физическа активност като ходене или леко каране на велосипед, енергична аеробна физическа активност като бягане и активност за укрепване на мускулите като вдигане на тежести. Констатациите  показват, че балансираната комбинация от всички тези форми на упражнения е най-ефикасна за намаляване на риска от смъртност. По-конкретно, около 75 минути умерени аеробни упражнения и повече от 150 минути енергични упражнения, заедно с поне няколко силови тренировки на седмица, са свързани с по-нисък риск от смъртност по всякаква причина.

С цялата статия може да се запознаете ТУК.