Хората с високи нива на тревожност след 50-годишна възраст имат поне два пъти по-висок риск от развитие на болестта на Паркинсон, показват нови изследвания. Резултатите от тях са публикувани на 24 юни 2024 г. в British Journal of General Practice.
Изследователите са използвали данни за 10-годишен период от регистъра на първичната медицинска помощ във Великобритания, за да сравнят почти 110 000 пациенти, които са развили тревожност след 50-годишна възраст с близо 900 000 контроли без тревожност. След коригиране на различни социално-демографски фактори като начин на живот, психиатрични и неврологични фактори, те откриват, че рискът от развитие на Паркинсон е двойно по-висок при хората с оплаквания за тревожност.
„Известно е, че тревожността е характеристика на ранните стадии на болестта на Паркинсон, но преди нашето проучване проспективният риск сред групата възраст над 50 години с новопоявила се тревожност не беше известен,“ заяви главният автор Хуан Базо Алварес, старши научен сътрудник в отдела по епидемиология и здравеопазване в University College London, Лондон.
Изследователите са оценили данните за характеристиките на болестта на Паркинсон като проблеми със съня, депресия, треперене и нарушение на равновесието, от момента на поставяне на диагнозата тревожност до една година преди диагностицирането на болестта на Паркинсон.
Според резултатите сред групата на хората с тревожност 331-ма са развили Паркинсон по време на периода на проследяване, със средно време до диагностициране от 4,9 години след първия регистриран епизод на тревожност. Честотата на Паркинсон е била 1,2 на 1000 човеко-години (95% CI, 0,92-1,13) при тези с тревожност срещу 0,49 (95% CI, 0,47-0,52) при тези без тревожност.
“Проучването предоставя убедителни доказателства, свързващи безпокойството с повишения риск от развитие на болестта на Паркинсон при лица над 50 години“, отбеляза д-р Даниел Труонг, невролог и медицински директор на Truong Neuroscience Institute към MemorialCare Orange Coast Medical Center в Калифорния и главен редактор на Journal of Clinical Parkinsonism and Related Disorders.
„Констатациите предполагат, че новопоявилото се безпокойство може да е продромален симптом на Паркинсон , което подчертава значението на ранното откриване и интервенция“, допълни той.
Авторите допълват, че лекарите от първичната медицинска помощ могат да имат важна роля за ранната диагностика на заболяването, като обръщат внимание на хора над 50 години, които развиват състояния, свързани с тревожност.
Източници: https://www.medscape.com/viewarticle/anxiety-prodromal-feature-parkinsons-disease-2024a1000c7q
https://www.medicalnewstoday.com/articles/risk-of-parkinsons-disease-higher-for-people-over-50-with-anxiety#The-link-between-Parkinsons-and-anxiety