Пореден законодателен опит и частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства правят депутати чрез внесени в парламента предложения за промени в Закона за обществените поръчки. Те са предложени от групата на ПП-ДБ.
Припомняме, в момента изискването за провеждане на обществени поръчки се отнася само за държавните и общинските лечебни заведения. Това води до парадокса Здравната каса да заплаща един и същи медикамент на различни цени. Темата влезе във фокуса на обществено внимание в началото на 2020 г., когато тогавашният управител на НЗОК д-р Дечо Дечев обяви, че Здравната каса заплаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото плаща за същия медикамент на държавна и общинска болница, и определи законовата възможност за това за лобистка. Проверка на Касата тогава бе установила, че от 29 болници, ползвали лекарството, първите 11 заплащали на по-високи цени са частни, които не провеждат и обществени поръчки. Разследване на btv преди месеци потвърди този факт, като от него стана ясно, че разликата в цените може да достигне абсурдните 28 пъти.
Миналата година в парламента бяха разгледани промените, които да задължат и частните болници да провеждат ОП, ако повече от 50% от приходите им са от държавния или общинския бюджет или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Те бяха предложени през 2022 г. от правителството и приети на първо четене, но бяха окончателно отхвърлени при разглеждането на текстовете в пленарна зала. Против бяха всички парламентарни групи, без тази на ПП-ДБ. Сега от същата група отново внасят предложения и частните болници, ползващи над 50% обществен ресурс, да бъдат задължени да провеждат обществени поръчки.
Законопроектът въвежда режим на конкурентно и конкурсно начало при доставката на лекарствени продукти, които са заплащат на лечебните заведения от бюджета на НЗОК извън стойността на клиничните пътеки, е посочено в мотивите към предлаганите промени. В тях се отбелязва, че според публични данни и журналистически разследвания един и същи лекарствен продукт се купува на цена 26 пъти по-висока от частни лечебни заведения за болнична помощ спрямо цените на доставка на лечебните заведения, провели процедури по ЗОП, чрез което на практика се ощетява бюджетът на НЗОК, а оттам и достъпа до здравеопазване на всички български граждани. Изменението потенциално ще доведе до намаление на разходите на НЗОК за лекарствени продукти извън стойността на клиничните пътеки в обхват между 50 и 100 милиона на годишна основа. Причината е многократно по-високите цени, на които НЗОК заплаща посочените лекарства на лечебни заведения за болнична помощ, които не провеждат обществени поръчки, отбелязват вносителите.
Припомняме и че през април Европейската комисия предупреди, че България може да бъде предадена на Съда на ЕС по няколко наказателни процедури. Едната от тях се отнася именно за това, че частните болници у нас са изключени от изискването да провеждат обществени поръчки, въпреки че ползват обществен ресурс от НЗОК.
Полина Тодорова