Домашното кислородолечение в центъра на Лятната научна среща на Българското дружество по белодробни болести

Пулмолози от цялата страна взеха участие в Лятната научна среща на Българското дружество по белодробни болести (БДББ). Тя се проведе в курорта Пампорово в дните 21-23 юни.

Основните теми на форума бяха бронхообструктивните заболявания, бронхиалната астма и ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), белодробните инфекции и редките белодробни болести. Основен акцент в научната среща бе домашното кислородолечение.

Основен акцент на Лятната научна среща на БДББ е домашното кислородолечение – това е тема, която дълги години коментираме, преживяваме, дълги години тя ни е болка, тъй като България е единствената страна в Европа, в която кислородолечението в дома на болни с дихателна недостатъчност не се заплащаше от НЗОК. Но поради промяната на обстоятелствата и очакванията от 1 юли тази година пациентите с хронична дихателна недостатъчност, които имат нужда от дълготрайно домашно кислородолечение, имат възможност да ползват кислород в дома, който се заплаща от НЗОК. Ние поставихме този акцент, за да можем да коментираме с колегите и да опресним знанията си, да припомним европейските и световни препоръки в това направление и да сме готови за онова, което ни очаква – да посрещнем както поставените изисквания, така и ситуацията в страната, която ще ни наложи този пионерски проект, посочи председателят на БДББ проф. Диана Петкова.

По думите й е имало ползотворна и коректна работа с институциите, които са съдействали в процеса кислородолечението да достигне до българските пациенти. “Имам предвид ръководството на НЗОК и Здравната комисия в Народното събрание – тогава, когато стартираха разговорите ни и когато се установи бюджетът за тази дейност – под председателството на доц. Антон Тонев, с Министерството на здравеопазването и неговите експерти – министри и зам.-министри, които заедно с Експертния борд по белодробни болести направиха това възможно”, отбеляза тя. Съдействие е оказано и от страна на БЛС

Ще направим необходимото, за да може този пилотен за нашата страна проект да стартира своевременно и без грешките, които са допуснали другите страни, извървели този път преди нас. За да имаме опит и знания, ние направихме сериозно проучване как стои проблемът в останалите страни, където повече от 50 години има практики, които работят изключително успешн, обясни проф, Петкова. Тя отбеляза, че за да стартира процесът според експертните становиша е нужна и промяна в нормативната база.

По време на дискусиите проф. Огнян Георгиев отбеляза предизвикателствата, с които ще се сблъскат белодробните специалисти при въвеждането на платеното от НЗОК домашно кислородолечение. “Поздравления за Управителния съвет и председателя на БДББ за това, че се пребориха за домашното кислородолечение. То ще породи нови проблеми в практиката, с които трябва да се съобразим. Важно е контролът на болните да бъде при пулмолозите”, заяви той.

Лекции по темата “Кислородотерапия” изнесоха проф. Диана Петкова, проф. Венцислава Пенчева, доц. Валентина Димитрова от МУ Варна, проф. Димитър Костадинов от МУ София, доц. Владимир Ходжев от МУ Пловдив, доц. Милена Енчева от ВМА София, д-р Николай Кючуков от МУ Плевен и д-р Велин Стратев от белодробна болница “Катинка Гулдберг” в Осло, Норвегия. Последваха ги презентациите на младите пулмолози, които бяха модерирани от проф. Ваня Юрукова от МУ София, доц. Явор Иванов от МУ Плевен и доц. Владимир Миланов от МУ София.

Освен това бяха разгледани и теми, касаещи бронхообструктивните заболявания, интерстициалните белодробни фибрози. Във връзка с разширението на диагнозите за пациентите с фиброзиращ фенотип, които ще могат да използват за своето лечение скъпоструващи лекарства, ще можем да коментираме новите проучвания, да актуализираме моделите и алгоритмите за ранно откриване на тези пациенти, както и да споделим опита за наблюдението и мониторирането на ефектите от лечението им, посочи проф. Петкова.

Един от най-важните акценти всяка година по време на Лятната научна среща на БДББ е представянето на научните разработки на младите пулмолози – асистенти докторанти специализанти от клиниките и отделенията по белодробни болести в страната. Това е една от най-емоционалните, най-силните и най-интересни сесии на форума, защото подиумът се владее от младостта с нейния устрем, ентусиазъм и упоритост в повдигането на интересни научни теми Те са бъдещето, надеждата на всички нас, за да може пулмологията да върви напред. Медицината се предава от поколение на поколение, надгражда се и спиралата на развитието върви във възходяща посока. Тъй като познавам голяма част от колегите, които представят своите публикации, убедена съм, че пулмологията ще върви успешно напред, коментира проф. Петкова.

В първия ден на форума бяха проведени и симпозиуми на фармацевтичните компании “Берлин Хемие”, “Бьорингер” и “Киези”. Участие в събитието взе и Диана Хаджиангелова – председател на единственото легитимно сдружение на пациенти, страдащи от астма в България АББА, допълват от БДББ.