Нов доклад представя заключения относно диагнозата на long COVID (постковид), симптомите и въздействието върху ежедневните функции. Той е изготвен от американската Национална академия на науките, инженерството и медицината. Според изводите в него long COVID може да причини повече от 200 симптома. От началото на пандемията от COVID-19 през 2020 г. много хора, заразени с вируса, продължават да изпитват продължителни симптоми месеци или дори години след oтшумяване на острата фаза на инфекцията.
Докладът цитира данни от 2022 г., които предполагат, че близо 18 милиона възрастни и близо един милион деца в Съединените щати са имали пост-COVID в даден момент. Проучванията показават, че разпространението на дългия COVID е намаляло през 2023 г., но по неясни причини тази година се е повишило. Към януари данните 2024. показват, че близо 7 процента от възрастните в САЩ имат long COVID.
В новия доклад се твърди, че някои последици за здравето от long COVID, включително хронична умора, когнитивни проблеми (т.нар. „мозъчна мъгла“) и автономна дисфункция, могат да нарушат способността на индивида да работи или да посещава училище за период от шест месеца до две или повече години след заразяване с COVID-19.
Дори пациенти с лек случай на Covid-19 могат да продължат да развиват дълъг COVID със сериозни последици за здравето. Жените са около два пъти по-склонни да развият продължителен COVID. Други рискови фактори за лоши функционални резултати включват липса на адекватна ваксинация срещу коронавируса, съществуващи медицински състояния или увреждания, както и тютюнопушене.
Децата са по-малко склонни да развият дълъг COVID и е по-вероятно да се възстановят напълно от него. Въпреки това, някои деца „изпитват постоянни или периодични симптоми, които могат да намалят качеството им на живот“ и „да доведат до повече отсъствия от училище и влошено представяне в училище, в спортни активности и други социални дейности“, се казва в доклада.
Според доклада хората, които са прекарали по-тежка коронавирусната инфекция, е по-вероятно да имат дълготрайни симптоми. При тези, които се е наложила хоспитализация, са имали два до три пъти по-голяма вероятност да развият пост-COVID. „Дългият COVID изглежда е хронично заболяване, като малко пациенти постигат пълно възстановяне“, се казва в доклада.
Дългият COVID се свързва с широк спектър от нови или влошаващи се здравословни състояния, засягащи множество системи на органи. Те могат да включват сърдечно-съдови, респираторни, психични, стомашно-чревни, нервна система и метаболитни симптоми. Някои симптоми са аналогични на тези, които се появяват след инфекции, включително миалгичен енцефаломиелит/синдром на хроничната умора, фибромиалгия и синдром на постурална ортостатична тахикардия. Все още биологичната причина за симптомите е неясна. Теориите включват възпаление, фрагменти от останал вирус и дисрегулация на имунната система.
По отношение на лечението, авторите на доклада, посочват, че както при други сложни хронични здравословни състояния, терапията на пост-COVID e насочена към управление на симптомите и оптимизиране на качеството на живот на засегнатите.
“Диагностицирането, измерването и лечението на пост-COVID е сложно. Това заболяване, което съществува от по-малко от пет години, може да се прояви различно и може както да изчезне в рамките на седмици, така и да продължи месеци или дори години“, отбеляза проф. Пол Волбердинг от катедрата по медицина в Университета на Калифорния, Сан Франциско и председател на комисията, написала доклада. „Нашият доклад се стреми да предложи ясно обобщение на това, което изследванията са открили досега за диагностицирането на Long- COVID какво може да означава болестта по отношение на способността на индивида да функционира в ежедневието си“, обясни той.
Източници: https://www.nationalacademies.org/news/2024/06/new-report-reviews-evidence-on-long-covid-diagnosis-risk-symptoms-and-functional-impact-for-patients
https://www.nytimes.com/2024/06/05/health/long-covid-symptoms-recovery.html