Стенозата на стент се установява при 10% на пациентите, преминаващи през перкутанна коронарна интервенция (ПКИ) с поставяне на медикамент-излъчващ стент. В рамките на многоцентрово рандомизирано проучване Yeh et al. оценяват ефективността и безопасността на балон с лекарствено покритие сравнено с непокрит балон при лечението на стеноза на стента.
Общо 600 участници биват разпределени на случаен принцип в съотношение 2:1 са получат балон с покритие от паклитаксел или непокрит балон по време на ПКИ. Средната възраст на пациентите е 68г., 26% са жени, а 43% имат анамнеза за стеноза на стента.
Честотата на първичната комбинирана крайна цел, а именно реваскуларизация на таргетна лезия, причинила исхемия, миокарден инфаркт на таргетен съд или смърт със сърдечно-съдова генеза за период от 12 месеца, е значително по-ниска в рамото с балона с покритие от паклитаксел, отколкото при използване на непокрит балон (18% сравнено с 29%; отношение на риска 0.59). Както честотата на реваскуларизация на таргетна лезия (13% сравнено с 25%), така и на инфаркт на таргетен съд (6% сравнено с 11%) са значително намалени при използване на балон с покритие от паклитаксел. Резултатите се запазват постоянни в различните подгрупи, като не се установява увеличаване на риска за тромбоза на стента в рамото с балон с лекарствено покритие.
Източник:
- Yeh RW et al. Paclitaxel-coated balloon vs uncoated balloon for coronary in-stent restenosis: The AGENT IDE randomized clinical trial. JAMA 2024 Mar 9; [e-pub]. (https://doi.org/10.1001/jama.2024.1361. opens in new tab)
Kundu A and Moliterno DJ. Drug-coated balloons for in-stent restenosis — Finally leaving nothing behind for US patients. JAMA 2024 Mar 9; [e-pub].