Ранните проблеми с паметта при когнитивно здрави хора може да са сигнал за риск от развитие на Алцхаймер, информира Medical News Today.
Ново проучване на екип от изследователи от Харвардското медицинско училище проучва тази връзка при 675 възрастни хора на средна възраст 72 години. Резултатите от него са публикувани на 29 май тази година в списание Neurology.
Учените са търсели връзки между загубата на памет и признаците на болестта на Алцхаймер. Според изводите им хората, които сами съобщават за загуба на памет, са по-склонни да имат повишени нива на протеини, свързани с болестта на Алцхаймер. Ако по-нататъшни изследвания подкрепят тези констатации, това може да помогне на лекарите да уловят състоянието на по-ранен етап, давайки и възможност за по-ранно лечение.
На всеки един от участниците в проучването е извършен ПЕТ-скенер, който да установи евентуално наличие на патологични струпвания на клетки в мозъка. Изследователите откриват връзка между натрупването на увреждащите протеини – бета амилоид и тау, които са маркери за наличие на заболяването и самоотчитания когнитивен спад.
“Нещо толкова просто като въпрос дали човек има проблеми с паметта може да проследи тежестта на заболяването в предклиничния стадий на Алцхаймер и да спомогне за ранното диагностициране“, заяви главнит изследовател на проучването д-р Ребека Амарилио от отделението по неврология в Brigham and Women’s Hospital. „Сега разбираме, че промените в мозъка, дължащи се на болестта на Алцхаймер, започват много преди пациентите да покажат клинични симптоми, открити от лекар. Има все повече доказателства, че човек самостоятелно ли близък член на семейството може да забележат промени в паметта, дори преди клиничен тест да установи доказателства за когнитивно увреждане”, обясни тя.
Експертите припомнят и някои от основните признаци за евентуално развитие на Алцхаймер, появата на които трябва да е сигнал за консултация с медицински специалист:
- многократно задаване на един и същи въпрос;
- забравяне на дума, фраза или тема на разговор;
- вмъкване на грешна дума в разговор, например казване на „стол“ вместо „диван“;
- Необходимост от повече време за извършване на ежедневни задължения като плащане на сметки и други;
- често неправилно поставяне на предмети или вещи в дома;
- изгубване по време на разходка или шофиране в сравнително познат район;
- внезапни или необясними промени в настроението и поведението без ясна причина;
Някои здравословни състояния могат да увеличат риска от развитие на деменция, сред които инсулт, инфаркт, високо кръвно налягане и затлъстяване. Подобни състояния са по-често срещани и при хора, които водят заседнал начин на живот, пушат и пият често. Социалната изолация – нещо, което е все по-често срещано в западните общества също увеличава риска от дементни проблеми.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/first-signs-of-memory-problems-brain-changes-alzheimers#Can-dementia-be-prevented?
https://neurosciencenews.com/cognition-memory-alzheimers-26193/