Ограниченият по време прием на храна (т.е. калориен прием в точно определен период от деня) води до намаляване на телесната маса при животински модели, вероятно защото консумацията се осъществява по време на метаболитно активни периоди. Някои проучвания върху хора демонстрират ползи по отношение на намаляване на телесната маса при рестрикция на времето на хранене, но няма изчерпателна информация относно контрола на самия калориен прием.
Поради тази причина Maruthur et al. изготвят рандомизирано контролирано проучване, в рамките на което 41 участници (средна възраст 59г.) със затлъстяване (средна телесна маса 99кг) и нарушение в глюкозния толеранс или контролиран с диета захарен диабет биват разпределени на случаен принцип да получат изокалорийни диети с еквивалентен макро- и микронутриентен състав. Калорийният прием е съобразен с метаболитните нужди и нивото на физическа активност. Храната бива приготвена в обособена кухня и консумирана на място или у дома. Участниците от тестовата група биват инструктирани да ядат в периода между 8:00ч. и 18:00ч. и да консумират 80% от общия дневен калориен прием до 13:00ч. На контролната група е обяснено да приема храна между 8:00ч. и 24:00ч. като 55% от общия калориен прием се състои след 17:00ч.
На 12-та седмица от проследяването редукцията на телесна маса в двете групи е подобна (около 2.4кг), а спрямо гликемичния контрол също не са отчетени статистически значими разлики.
Получените резултати показват, че основният от рестрикцията на приема на храна по време се дължи на намален калориен прием, а не на конкретното време на хранене.
Източник:Maruthur NM et al. Effect of isocaloric, time-restricted eating on body weight in adults with obesity: A randomized controlled trial. Ann Intern Med 2024 Apr 19; [e-pub].