Oтбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ

В днешния 27 май отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. На този ден международната общественост изразява своята признателност и уважение към спешните медици.

Денят на Спешната медицинска помощ е обявен за пръв път през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина EUSEM. Изборът на дата не е случаен. В същия ден, но през 1994 г., в белгийския град Льовен се случва едно от най-значимите събития в историята на спешната помощ. Група медици създават “Клуба Льовен” и въвеждат специалността „Спешна медицина“ в Европа.

Една от първите пет страни на стария континент, които през същата година въвеждат специализацията по „Спешна медицина“ като основна специалност за лекари, е България. 

По повод днешния ден, посветен на спешната медицина, в София започва и научна конференция “Токсикология и термична травма в спешната медицина”. Тя е организирана от  УМБАЛСМ “Н.И.Пирогов“, НЦОКССМП, НАРСМП, сдружение БАСЛ. 

В навечерието на Деня на спешната медицина от Съюза на парамедиците в България за пореден път припомниха ролята на този тип кадри. От там съобщиха, че в системата трайно липсват 500 лекари и повече от половината места остават незаети. Според анализ на Съюза във всеки един от 27-те центъра за Спешна помощ в страната има свободни места за поне 10 лекари.

В повечето държави от ЕС отдавна е направен анализ, че лекарският труд в линейките е изключително скъп и затова там са оставени единични лекарски екипи, които поемат само строго специализирани случаи. Във всички останали ситуации спешността се осигурява от парамедици. Парамедикът не може да замени лекаря, но специалното му обучение позволява стабилизиране, поддържане на жизнените показатели и спешен транспорт до най-близкото лечебно заведение, където пострадалият се поема от обучен лекарски екип. Доказано е, че в държави, в които парамедиците са внедрени в системата на Спешната помощ, смъртността при инциденти е намаляла с над 70%, посочват от там.

Според съюза у нас няма воля за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове, а липсата на екипи бави обслужването на адресите и спешното транспортиране. Масово и в много региони в страната е напълно невъзможно спазването на „златния час“ при тежки спешни състояния и инциденти. Парамедици продължават да бъдат наемани в спешни центрове на други длъжности, без да се регламентират точно техните задължения. Други се отчайват и избират емиграцията като единствената възможност за реализиране в професията. Трети започват работа в лечебни заведения или обезпечават с уменията си спортни състезания, филмови продукции, детски лагери, твърдят в позицията от съюза на парамедиците. С пълния й текст може да се запознаете тук.

Medical News поздравява с професионалния им празник всички работещи в системата на спешна помощ, пожелавайки им здраве и сили в упражняването на тежкия им и благороден труд!