СЗО с предупреждение: Децатата се хранят все по-зле и се движат все по-малко

Нов доклад, публикуван от Регионалния офис на СЗО за Европа, разкрива тревожни данни за хранителните навици на младите хора и задълбочаваща се тенденция за големи различия, свързани със социално-икономическия статус и консумацията на вредни храни.

Докладът, базиран на данни от 44 страни, участващи в проучването Здравно поведение при деца в училищна възраст, подчертава нездравословните хранителни навици, нарастващите нива на наднормено тегло и затлъстяване и ниските нива на физическа активност сред младите хора. Всички те са съществени рискови фактори за възникване на редица заболявания, сред които сърдечно-съдови, диабет и рак.

Нездравословните хранителни навици се увеличават

Докладът рисува тревожна картина на хранителните навици на подрастващите. По-малко от два на всеки пет юноши (38%) ядат плодове или зеленчуци всеки ден, като тези цифри намаляват с възрастта. Притеснително е, че повече от половината младежи съобщават, че не ядат нито плодове, нито зеленчуци всеки ден (56% от момчетата и 51% от момичетата на 15 години).

Обратно, консумацията на сладкиши и подсладени напитки остава висока, като всеки четвърти юноша (25%) съобщава, че ежедневно консумира сладкиши или шоколад. Този процент е по-висок сред момичетата (28%), отколкото при момчетата (23%) и се е увеличил от 2018 г. насам, особено сред момичетата (от 23% на 27% за 11-годишните момичета и от 26% на 28% за 15-годишните). Въпреки че ежедневната консумация на безалкохолни напитки бележи незначителен общ спад от последното проучване през 2018 г., тя все още е 15% при подрастващите, с по-висок процент сред момчетата (16% срещу 14% за момичетата) и при тези от по-малко заможни семейства, сочат данните на СЗО.

Докладът също така разкрива тревожна връзка между социално-икономическия статус и нездравословните хранителни навици, като подрастващите от семейства с по-ниски доходи са по-склонни да консумират сладки напитки и по-малко плодове и зеленчуци дневно. Д-р Мартин Вебер, ръководител на екипа за качество на грижите и програмен мениджър за детското и юношеското здравеопазване в СЗО/Европа, коментира, че достъпността до здравословна храна често е ограничена за семейства с по-ниски доходи. Това води до по-голяма зависимост от преработени и сладки храни, които могат да имат вредно въздействие върху здравето на подрастващите.

Наднорменото тегло и затлъстяването – все по-голям проблем сред младите

Разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването сред подрастващите отдавна е сериозен проблем за общественото здраве, засягайки един на всеки петима от подрастващите. Тази цифра се е повишила от последното проучване през 2018 г. от 21% на 23% през 2022 г. Процентът на наднормено тегло и затлъстяване е по-висок сред момчетата (27%), отколкото момичетата (17%), съобщават още от СЗО. Тревожно е, че подрастващите от по-бедните семейства са по-склонни да бъдат с наднормено тегло или затлъстяване – 27% в сравнение с 18% от техните по-богати връстници. Това несъответствие подчертава спешната необходимост да се обърне внимание на основните социално-икономически фактори, допринасящи за тези тенденции, отбелязват от СЗО.

Докладът също така поражда загриженост относно ниските нива на физическа активност сред подрастващите. СЗО препоръчва на младите хора да имат поне средно 60 минути умерена до интензивна физическа активност ежедневно. Докладът показва, че като цяло само 25% от момчетата и 15% от момичетата се движат толкова, като активността им намалява с възрастта, особено сред момичетата.

Рискове за здравето

Дългосрочните последици за здравето от нездравословните  хранителни навици, липсата на физическа активност и наднормено тегло по време на юношеството могат да бъдат тежки, предупреждават експертите от СЗО. Те включително повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и някои видове рак.

Нужни действия

Регионалният офис на СЗО за Европа, който обхваща 53 държави-членки в Европа и Централна Азия, призовава за спешни действия за справяне с тези тревожни тенденции. Докладът препоръчва цялостни стратегии, които се фокусират върху:

Регулиране на маркетинга на храни – прилагане на по-строги разпоредби за рекламата на нездравословни храни и напитки за деца и юноши.

Насърчаване на здравословното хранене – подобряване на достъпа до полезна храна, особено за семейства в неравностойно положение, и прилагане на политики за ограничаване на консумацията на нездравословни храни и напитки.

Повишаване на физическата активност – създаване на безопасна и достъпна среда за физическа активност и насърчаване на инициативи, които насърчават подрастващите да се занимават със спорт;

Целеви интервенции  – разработване на персонализирани интервенции в подкрепа на по-здравословно поведение сред подрастващите, особено тези от неравностойно положение. Те могат да включват училищни програми, които насърчават здравословното хранене и физическата активност, инициативи в общността, които осигуряват достъп до спортни и развлекателни съоръжения, както и кампании за обществено здраве, които повишават осведомеността за важността на здравословния живот.