HPV oтнема живота на жените в разцвета на силите им

HPV oтнема живота на жените в разцвета на силите им – тогава, когато те работят активно, грижат се за децата си, а нерядко и за родителите си. Това заяви проф. д-р Кенет Александър, началник отдел по инфекциозни болести към детската болница Nemours-Флорида и професор по клинични науки в Медицинския колеж на Университета на Централна Флорида, Орландо, САЩ. Той взе участие във Втората Академия за здравни журналисти на Коалиция HPV. Събитието бе с фокус информираността на обществото, родителите и комуникацията лекар-пациент по отношение на рисковете от човешкия папилома вирус (HPV), отговорен за редица ракови заболявания.

Специалистът изтъкна, че ракът на маточната шийка вследствие нa HPV застига жените в средата на живота им, за разлика от повечето онкологични заболявания, които се появяват в по-късна възраст.

„Хората трябва да разберат, че ракът на маточната шийка и всички останали видове рак, свързани с HPV (на ануса, на устата и шията, на пениса, на вулвата), има младо лице. От тези заболявания страдат хора в разцвета на силите си. Средната възраст, на която жените се разболяват от рак на маточната шийка, е в техните ранни 50 години, но много жени се разболяват на възраст между 30 и 40-годишна възраст. В тази възраст те развиват активно кариерата си, грижат се за децата си и родителите си. Тоест, този вид рак се диагностира в момента, в който жените са ангажирани с много други неща и тази диагноза им струва много, много скъпо“, коментира той.

За сравнение средната възраст за диагностициране при рака на гърдата в САЩ е 63 години, при рака на дебелото черво на 66, а при рака на белия дроб – 71 години. При близо 40% от случаите ракът на маточната шийка се диагностицира при жени под 45-годишна възраст. При повече от 20% ракът на устата вследствие на HPV се открива преди 50-тата годишнина на засегнатите, както и ракът на ануса, който се поставя като диагноза преди 55 години при една трета от пациентите.

По думите на експерта най-честата причина хората да не се ваксинират срещу HPV е, че лекарят не им е предложил. „Родителите вземат решение не възоснова на научните факти, а емоционално – когато лекарят покаже загриженост и лична отдаденост за здравето на своите пациенти“, подчерта проф. Александър.

Той се спря на ползите от ваксинацията срещу HPV, припомняйки, че тя не е нова ваксина и че за 18 години от нейното прилагане са поставени над 500 милиона дози по света и така са спасени милиони хора от заболяване и смърт. „Имунизационната програма срещу HPV в САЩ започна през 2006 г. и досега сме ваксинирали 60% от населението. Резултатите щяха да са много по-добри, ако не се правеха грешки в комуникацията с обществото на тази тема“, отбеляза специалистът. Припомняме, че за сравнение ваксиналното покритие в България срещу HPV e под 3%.

Експертът в Министерство на здравеопазването д-р Кремена Пармакова съобщи, че на фона на слабото изпълнение на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в предишните четири, от началото на 2024 г. е започнало значимо увеличаване на броя на ваксинираните. „През януари момичетата само с първа доза ваксина срещу HPV са 197, през февруари ваксинираните вече са 234, през март са 462, а през април 532 са имунизирани момичета. Сигурна съм, че тази положителна тенденция ще продължи. Това се случи благодарение на усилията на специалистите от Коалиция HPV, на информационната кампания на МЗ и на сайта „+мен“, заяви д-р Пармакова.

За предизвикателствата пред общопрактикуващите лекари да издирват, убеждават, преглеждат и ваксинират разказа д-р Гергана Николова, личен лекар и член на УС на БЛС. Когато една ваксина срещу HPV е пропусната да се направи до 14-годишна възраст, това може да доведе човек на 22 години да загуби живота си. Най-голямото предизвикателство за мен е да убедя една майка, която се страхува повече от страничните ефекти на ваксината вместо от рака, който HPV предизвиква“, сподели д-р Николова.

Тя съобщи, че за една година средствата, които се отделят от здравната система само за онкологични операции на женските полови органи, са около 12 милиона лева. „В тези пари не са включени средствата за химио- и лъчетерапия, за изследвания със скенер и ЯМР, за временна нетрудоспособност и инвалидизация, не говоря и за загубата на живот на млади хора“, коментира още лекарят.

Д-р Николова наблегна и на необходимостта от информация в обществото за ползата от ваксините.

„Ваксината срещу HPV е жертва на много сериозна дезинформационна кампания от доста години“, обясни и епидемиологът д-р Христиана Бацелова. „Като лекар знам как действат ваксините и огромната полза от имунопрофилактика за предотвратяване свързаните с HPV ракови заболявания. Но много родители се страхуват поради недоверие в медицинската наука, защото у нас неконтролируемо се разпространява фалшива информация. С тревога осъзнах, че битува страх от ваксините не само сред обществото и родителите, а дори сред представители на медицинското съсловие“, каза тя. Д-р Бацелова, която сподели, че е ваксинирала и двете си дъщери с ваксината срещу HPV, попита и докога страхът от ваксините ще ни пречи да предпазваме от тежки заболявания както нас самите, така и децата ни.

Най-ефективният начин за предотвратяване на заразяване с HPV е ваксинацията. В България действа национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Чрез нея се осигуряват безплатни ваксини срещу човешки папилома вируси за момичета на възраст 10-13 години. Повече информация може да прочетете в специално създадения от Министерство на здравеопазването сайт plusmen. Неколкократно представители на здравните власти дадоха заявка, че се обмисля и включването на момчетата в програмата за профилактика. Тя обаче е преди риск заради ниското ваксинално покритие у нас.

Полина Тодорова