Първият мъж, който бе трансплантиран с генетично модифициран свински бъбрек, е починал два месеца след операцията, съобщиха от болницата, извършила процедурата.
62-годишният Ричард Слейман имаше бъбречно заболяване в краен стадий и бе подложен на операцията през март в Масачузетската обща болница (MGH). Пациентът, който страдаше от диабет тип 2 и хипертония и е бил подложен на бъбречна трансплантация през 2018 г., но няколко години след това присаденият бъбрек е спрял да функционира добре и се е наложило мъжът да бъде подложен на диализа.
От болницата подчертаха, че няма индикации смъртта му да е резултат от трансплантацията.
Трансплантацията на свински бъбрек на жив човек бе първата по рода си. Преди това в САЩ бе трансплантиран бъбрек от генномодифицрано прасе на пациент в мозъчна смърт, което функционира около два месеца.
Това бе поредният опит да се помогне на тежко болни пациенти чрез т. нар. ксенотрансплантация – процедура, при която се осъществява трансплантация на орган, клетки или тъкани, които са от животински произход. В медицинската история в САЩ вече има два случая на трансплантация на сърце от прасе на хора със сърдечна недостатъчност. За съжаление и двамата пациенти оцеляха два месеца след операцията.
„Г-н Слейман завинаги ще бъде възприеман като светлина на надежда за безброй пациенти в цял свят, нуждаещи се от трансплантация. Ние сме дълбоко благодарни за неговото доверие и желание да спомогне за напредъка в областта на ксенотрансплантацията“, посочиха в изявление от болница Massachusetts General.
Нуждата от донорски органи в САЩ непрекъснато се увеличава. По последни данни над 10 000 пациенти живеят с надежда за нов орган.