За поредни проблеми, свързани с преговорите около договарянето на параметрите на Колективния трудов договор в сектор здравеопазване, информират от Федерацията на синдикатите в здравеопазване към КНСБ. От там съобщават за безпрецедентен и системен отказ на работодателските организации да участват в преговорите за нов Колективен трудов договор на отраслово ниво и предупреждават за готовност за протести.
От там посочват, че досега насрочените заседания на 10.04.2024г. и 16.04.2024 на Отрасловия съвет по здравеопазване в Министерството на здравеопазването работодателите не са участвали. Допълват, че са получени няколко писма от представители на работодателите в лицето на г-н Кирил Домусчиев, председател на КРИБ, и на проф. д-р Красимир Иванов, председател на Асоциацията на университетските болници, заедно с д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в страната, които са от името на Българска стопанска камара. В тях се изразява негативно отношение към преговорите и категоричното им нежелание да участват в заседанията на съвета, като се предлагат нелегитимни и дори явно противоречащи на актуалното законодателство предложения.
Основното им такова „предложение“ например е за създаването на работни групи, които да извършват анализ на състоянието на всяко отделно здравно заведение, което се явява по съществото си явна злоупотреба с правото и е извън контекста на общите правни принципи, регулиращи не само трудовото законодателство, но и организацията на здравеопазването в страната, твърдят от КНСБ. Тези принципи са императивно дефинирани в Кодекса на труда и в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), припомнят от синдикалната структура.
От там коментират и че представителите на работодателските организации умишлено саботират процеса на изготвяне и сключване на Отраслов КТД, използвайки конкретната политическа ситуация в страната. Най-голямата синдикална организация категорично не е съгласна с изразеното намерение и „призива“ за „незабавна инициатива“, с която да се отмени чл.55, ал.2б от ЗЗО и за сключване на Националния рамков договор за 2023-2025 година. Считаме тази претенция за абсолютен правен нонсенс, защото, ако това предложение бъде допуснато и едва ли не прието, то ще разреши НЗОК, която е институцията разпределяща и контролираща разходването на обществените средства в здравеопазването, да не може да се позовава на общите законови критерии в частност и КТД и по същество би било още един голям начин за корупция в здравната система, допълват от КНСБ.
В заключение от там предупредждават, че при продължаване на системното саботиране на изготвянето и сключването на актуален отраслов КТД от името на КНСБ ще се организират ефективни протестни действия на национално ниво. Въпросът е от жизнена важност не само за работещите в здравната система, но и за цялото българско общество, заявяват от ФЗС.
Припомняме, последният подписан колективен трудов договор за здравния сектор е от 2022 година и в него се предвиждаше не по-малка заплата от 2000 лева за лекар, 1500 лв. за старша медицинска сестра и 910 лв. за санитари. За да се намали голямата „ножица“ в заплащането между различните специалисти и с цел гарантиране на минимална база на възнаграждение, бе въведен механизъм за обвързване на стартовите заплати на медиците, разписани в Колективния трудов договор през текстове в Националния рамков договор, но този подход бе атакуван в съда, основно от частни болници. В крайна сметка в НРД за медицинските дейности, подписан през септември миналата година, залегна клауза за обвързване на минималните заплати на медиците спрямо нивата в КТД.