Започва кампанията “Евромеланома” с фокус върху пациентите, които са били диагностицирани с рак на кожата

Българското дерматологично дружество стартира редовната си кампания “Евромеланома”, която цели превенция на кожния рак. Тази година тя се провежда под мотото “Живей и учи, учи, за да живееш”.

Целта на кампанията е да повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените новообразувания на кожата, възможността за предпазване от развитието им, както и ползата от ранното и навременно откриване на проблема. През 2024 година кампанията се фокусира върху пациентите, които вече са били диагностицирани с рак на кожата и се провели лечение.

Ще бъде набледнато върху риска от рецидив на заболяването, като се насърчава редовното проследяване при дерматолог и водене на живот. който да спомага за укрепване на физическото и психическото здраве. Хората, които са имали рак на кожата, са изложени на по-голям риск да развият и последващ такъв – между 2 и 10% от оцелелите от злокачествен меланом на кожата развиват втори първичен меланом, а между 30 и 50% от хората с меланомен рак на кожата развиват втори такъв в рамките на пет години, отбелязват от Българското дерматологично дружество.

Всеки трети от пациентите, които вече са диагностицирани с меланом, не посещават повторно лекар, посочи д-р Валерия Матеева – дерматолог в УМБАЛ “Александровска” и национален координатор на “Евромеланома” за България. Друг усложняващ момент в хода на болестта е това, че пациентите, страдащи от меланом, продължават да се излагат на слънце без необходимата фотозащита. По думите ѝ само 18% от всички хора се защитават пълноценно от слънцето. Пациентите, засегнати от меланом, имат нужда от психологическа подкрепа, трябва да ги подготвим да се научат да живеят с диагнозата си, както и да промотираме вторичните прегледи и вторичната помощ след диагнозата, обясни специалистът. Тя посочи, че 10-годишни проучвания показват, че много голям процент от пациентите с рак на кожата страдат от депресия и тревожност преди, по време и след лечението. До 10% от хората с меланом са изложени на риск от развитие на втори меланом, а за всеки втори от ималите немеланомен тумор има риск да развият последващ такъв в следващите пет години, допълни още д-р Матеева.

Тенденцията за увеличаване на заболеваемостта от рак на кожата е все по-ясно изразена заради по-добрия скрининг, извършван от лекарите и заради застаряването на населението, заяви доц. Жана Казанджиева, дерматолог в Александровска болница. Тя посочи, че почивките в слънчеви държави, без кожата да е подготвена и последвало изгаряне, също са предпоставки за развитие на рак на кожата. Специалистът препоръча нанасянето на фотозащитен крем да се извършва плавно, а не с натъркване по кожата, най-малко 15 минути преди излагане на слънце. Фотозащитният крем трябва да е водоустойчив и да се нанася през два часа.

Като част от кампанията с прегледи ще се включат специалисти от УМБАЛ и ДКЦ „Александровска“. На 14 май 2024г. от 9.00 до 12.00ч. ще се проведат безплатни прегледи за кожен рак в кабинети №118 и 122 на партера на Клиниката по кожни и венерически болести. Предварително записване и направления по НЗОК не се изискват. В ДКЦ „Александровска” прегледите ще се осъществяват със записване на 02/9230 494.