Заседналият начин на живот в детството увеличава риска от прогресираща хипертрофия на лявата сърдечна камера – състояние на уголемяване на сърцето, което повишава вероятността от инфаркт, инсулт и преждевременна смърт в зряла възраст. Това сочи проучване на изследователския екип от университетите в Бристол и Ексетър в Англия и Университета на Източна Финландия, информира MedicalDaily. Учените са проследили 1682 деца, част от кохортата „Децата на 90-те“ на университета в Бристол в продължение на около 13 години, като са разглеждани данни от 11-годишната им възраст до достигане на 24-тата.
Участниците са носели акселерометър на кръста си в продължение на 4–7 дни на три етапа на възраст 11, 15 и 24 години. За да измерят структурата и функцията на сърцето, изследователите са извършили и ехокардиография на възраст 17 и 24 години.
В различни етапи от участниците са взимани и кръвни проби с цел измерване на липопротеиновия холестерол с ниска плътност (LDL), липопротеиновия холестерол с висока плътност (HDL), триглицеридите, глюкозата, инсулина и високочувствителния С-реактивен протеин. Проучването също така отчита фактори като кръвно налягане, сърдечен ритъм на участниците, тютюнопушене, социално-икономически статус и фамилна анамнеза за сърдечно-съдови заболявания.
Средното време на заседнал живот по време на изходното ниво е било шест часа на ден, което постепенно се е увеличило до девет часа на ден. Според резултатите увеличението на заседналия начин на живот е свързано с прогресиращо уголемяване на сърцето, което допринася с 40% за общото увеличение на сърдечната маса в рамките на 7-годишен период на растеж от юношеството до младата зряла възраст. Заседналият живот увеличава сърдечната маса независимо от затлъстяването или повишеното състояние на кръвното налягане, отбелязват авторите. Те посочват, че при средно три до четири часа на ден лека физическа активност през периода на проследяване увеличаването на сърдечната маса се намалява с 49%. При по-висока физическа активност се наблюдава и по-добра сърдечна функция. Също така при умерена до интензивна физическа активност, има леко увеличение на размера на сърцето (5%), което е главно физиологично.
„Има все повече доказателства, че заседналият начин на живот в детството е заплаха за здравето, която трябва да се приеме сериозно. Нужна е промяна в начина, по който гледаме на липсата на физическа активност в детството, тъй като нарастващите доказателства сочат, че това се превръща в тиктакаща бомба със закъснител“, посочи Андрю Агбайе, ръководител на проучването.
По думите му не е особено трудно децата да бъдат ангажирани във физически дейности за няколко часа на ден – освен спортните занимания, това са игрите на открито, разхождане на куче, даване на различни задачи от родителите, разходки и каране на колело, разходки в парка и други.