Вече е възможна по-ранната имунизация срещу коклюш на бебетата

Имунизацията срещу коклюш вече ще е възможна при навършване на шестседмична възраст на новородените, а не както досега – след двумесечна. Това става възможно след обнародване на промените в Наредбата за имунизациите в Република България, публикувани в последния брой на „Държавен вестник“. Те вече са влезели в сила.

Имунизацията срещу коклюш се прилага като част от ваксината, с която децата се ваксинират и срещу дифтерия и тетанус. Заради увеличения ръст на случаите на коклюш у нас здравните власти взеха решения да изтеглят малко по-рано първата имунизация на бебета, но за целта бяха необходими и съответните нормативни промени.

Според тях имунизация срещу коклюш с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание се препоръчва и за:

  • лица, родени преди 1.01.2008 г., при които не е прилагана ваксина срещу коклюш през последните 5 – 10 години;
  • пасивна защита срещу коклюш в ранна детска възраст чрез имунизация на майката през периода от 27-а до 36-а гестационна седмица на бременността;
  • възрастни лица, които са в близък контакт с кърмачета до 12-месечна възраст.

Имунизацията на бебетата ще се извършва, както и досега, от общопрактикуващите лекари.

Имунизацията на бременни е еднократна и е по желание, като ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети във всички 28 области на страната. За улеснение на гражданите „Информационно обслужване“ АД създаде интерактивна карта с посочени по области места за поставяне на ваксина и телефон за връзка, която е налична на Специализирания сайт „Плюс Мен“.

Със заповед на здравния министър д-р Галя Кондева се въвеждат и временни противоепидемични мерки срещу коклюш, с които може да се запознаете тук.

От началото на годината регистрираните случаи на коклюш в страната са 797, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести. В седмицата 29 април – 5 май 2024 г. са регистрирани 189 случая на коклюш, а в предходния седемдневен отчетен период са регистрирани 291 случая. В периода 1 януари – 5 май 2023 г. са регистрирани четири случая на заболяването.