Здравословният начин на живот на 40-годишна възраст може да добави още пет години живот, разкри скорошно проучване. Освен това, този начин на живот може да противодейства на въздействието на гените, които съкращават продължителността на живота с над 60%.
В изследването, публикувано в BMJ Journals участват 353 742 души от UK Biobank за среден период от 13 години. Оценява се генетичния риск на участниците от ранна смърт, използвайки резултат от полигенен риск, категоризирайки ги в кратък, среден или дълъг живот. Качеството на начина на живот е оценено с помощта на шест фактора: тютюнопушене, прием на алкохол, физическа активност, телесна композиция, продължителност на съня и хранителни навици. По време на периода на проследяване 24 239 участници са починали.
Участниците с висок генетичен риск от по-кратък живот са имали 21% по-висок шанс за ранна смърт в сравнение с тези с нисък генетичен риск, независимо от начина на живот. Въпреки това, независимо от генетичните рискове, хората са имали 78% по-висока вероятност от преждевременна смъртност, ако са водили нездравословен начин на живот.
Резултатите показват, че генетичното предразположение и изборът на начин на живот колективно влияят върху продължителността на живота, демонстрирайки допълнително въздействие. Участниците, които имат както генетична предразположеност към по-кратък живот, така и нездравословен начин на живот, ще бъдат изправени пред двойно по-голям риск от преждевременна смърт в сравнение с тези без генетични рискови фактори, но поддържащи по-здравословен начин на живот.
Проучването също така предполага, че хората със силен генетичен риск от по-кратък живот могат да добавят почти 5,5 години към живота си, ако водят здравословен начин на живот на 40 години.
Идеалната комбинация от навици в начина на живот включва непушене, редовни упражнения, достатъчно сън всяка вечер и спазване на здравословна диета. Тъй като навиците често се установяват към средната възраст, изследователите препоръчват промени в начина на живот в ранна възраст, за да се противодейства на ефектите от генетичните предразположения към по-кратък живот.