Пълен обрат последва предпразничното решение на служебното правителство за създаване на частната Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“. След серия критики както на обществено, на експертно и на политическо ниво, сред които и от президента Румен Радев, министър-председателят Димитър Главчев разпореди да бъде отменено решението за създаване на лечебното заведение. В съобщение от правителствената пресслужба съобщиха, че премиерът е заявил намерение да бъде потърсена отговорност на хората, които са го предложили за разглеждане. Ще бъдат изискани и писмени обяснения от министъра на здравеопазването за фактите и обстоятелствата по случая. В информацията от правителството се посочваше и че ако докладът за отмяна на решението не бъде депозиран от министъра на здравеопазването, премиерът ще предложи на президента министърът на здравеопазването Галя Кондева да бъде освободена от поста.
Решението за създаването на нова частна многопрофилна болница бе последвано от остра реакция на общественият съвет за Национална детска болница, споделен и от Българската педиатрична организация, редица други експерти и обществени фигури. С остър коментар по казуса вчера излезе и президентът Радев, заявявайки, че вместо служебното правителство да придвижи проект за Национална детска болница, способства за превръщането на една общественозначима кауза в частна и за затвърждаване на практиката здравеопазването да работи на принципа на печалбите, а не в обществена полза.
Редица лекари излязоха с мнение по казуса.
Не исках да повярвам, че Министерският съвет разреши строежа на частна детска болница. Бях шокиран, сподели пред БНТ председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко.
Той посочи, че не е случаен начинът, по който се съобщава информацията за правителственото решение, а именно в навечерието на поредица празнични дни. Проф. Литвиненко попита къде е министърът на здравеопазването в тази ситуация и посочи, че има редица проблеми за разрешаване, сред които и риска от спиране на детските сърдечни операции в Нациоаналната кардиологична болница. “Това е опасността от тази нова болница – огромна стуктура с 400 легла, каквито и да са те, знаете какви са заплатите в болниците на “Търговска лига”. Ще дръпнат като минимум средния персонал и ще принудят други отделения да затворят, защото няма да има как да се запълнят графиците на сестрите”, обясни проф. Литвиненко. Той допълни, че веднъж създадена новата болница може да промени структурата си и от 40 педиатрични легла, те могат да се увеличат на 400 и това впоследствие да блокира необходимостта от изграждане на Национална детска болница.
На въпрос не е по-добре, след като толкова време се бави изграждането на държавна детска болница, да има частна такава, проф. Литвиненков, който е началник Клиника по неврология на Специализирана болница за активно лечение по детски болести, беше категоричен: “Не, по няколко причини. Първо, защото тя няма откъде да вземе кадри. Повярвайте ми, аз не бих отишъл там по ред съображения. Кадри се изграждат много трудно и тук говорим за високоспециализирана дейност, за трето ниво, последното, с най-добрите специалисти, с компетенции, които позволяват решаване на най-трудните казуси. В нашата болница са няколко центъра за лечение на редки болести, ситуирани с нашите кадри, които трябва да дадат експертна оценка и да защитят едно лечение, което струва милиони и това да мине през фонд, каса и т. н. Аз се питам кой би го правил, ако не сме ние. Много е трудно, това не става за ден-два”.
„Не съм против частната инициатива, но тук не е направен разчет от какво имат нужда децата, имат ли нужда от едно детско отделение“, коментира доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ “Лозенец, цитирана от Нова Телевизия. Тя се спря и на липсата на педиатри в страната и то особено на профилираните. Не са обмислени доста по-сериозни проблеми в детското здравеопазване, а ще правим болница, която ще привлече кадри от други болници, допълни д-р Узунова. По думите й дълго време държава е абдикирала от детското здравеопазването и с този модел на здравно осигуряване у нас педиатрията не носи сериозни приходи. “Чрез детска болница “Мама и аз” ще влязат други структури, голямата цел са другите отделения”, обясни специалистът. Дори само 40 нови педиатрични легла да има там, ще се създадат проблеми – отново ще е ходене от болница в болница, затова искаме ние да има една болница, в която детето да получи комплексна грижа”, отбеляза д-р Узунова. “Педиатричната болница трябва да бъде много внимателно обмислена и не са важни леглата, а е важно дали ще има хора да работят в нея”, каза тя.
Според д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването, в последните години държавата тотално изоставя здравеопазването, за да фаворизира частните търговски интереси. „Обикновено това се прави с мотив подобряване на конкуренцията, нека пазарът се намести, а междувременно държавата отстъпва по всички параграфи“, допълни той. „Имам чувството, че здравеопазването е омагьосан сектор, орисан да ражда проблеми“, коментира д-р Константинов. По думите му през годините държавните болници са мачкани. „Ние ще направим национална детска болница, но как ще оцелее тя. Големият проблем не е сградата, а как ще е организирана помощта там“, допълни той. Според него цялостно столицата няма нужда от повече болници, както и категорично няма място за две детски болници в София. Той посочи, че заетостта на детските легла е 52%. „Прекалената конкуренция на здравните заведения в столицата ще има по-скоро негативен ефект. Ежедневно виждам пациенти, на които се предлагат безсмислени операции. Влиза се в ситуации да се лекуват и здрави хора. Това са вредите на така наречената конкуренция”, подчерта д-р Константинов. Toй припомни и идеята за изграждането на Национална детска болница на мястото на изоставения строеж в Александровска болница и изрази мнение, че ако той не е бил спрян, сега е можело да имаме много напреднал проект. Построяването, финансирането и оборудването на болницата е лесната част. Въпросът е откъде ще вземем специалистите, отново подчерта той.
Междувременно, с позиция излезе и инвеститорът „Търговска Лига“, в която се твърди, че решението на правителството за създаването на многопрофилна болница в София със само 40 педиатрични легла е законосъобразно и правилно, както и че нито проектът, нито решението за новата болница въобще имат за цел създаването на някаква „национална частна детска болница“. “Предвид създаденото обществено-политическо безпокойство в резултат на разпространяването на фалшиви новини и популистки коментари, инвеститорът Търговска Лига се отказва от създаването на педиатрично отделение и сменя името на болницата. Решението на правителството може само да бъде редактирано в този смисъл”, се казва още в позицията.