По-голям риск от депресия по време на перименопаузата

Според ново проучване, публикувано в Journal of Affective Disorders, жените са изложени на по-висок риск от развитие на симптоми на депресия по време на перименопаузата, отколкото в годините преди менопауза или след менопауза.

Официално се приема, че менопаузата настъпва при липса на менструация в продължение на 12 месеца. Този период е предхождан от т. нар. перименопауза, през които се наблюдават различни симптоми и признаци, подсказващи за края на менструалния цикъл.

Изследователите са извършили мета-преглед, за да оценят риска от развитие на клинична депресия и депресивни симптоми по време на различните етапи на менопаузата. Анализът включва седем научни статии с общо 11 965 участници, информира Medical News Today. Във всички проучвания изследователите са използвали здравната история на всяка жена като контролно измерване, сравнявайки етапите преди и след менопаузата с психичното здраве по време на перименопаузата.

„Нашето проучване подчертава как преходът към менопаузата е период на уязвимост и потвържда, че жените са изложени на повишен риск от депресия в тези години“, заяви Ейми Спектър, професор по клинична психология в University College London и автор на изследването. Изследователите отбелязват, че са открили значително увеличение на депресията, когато сравняват жени след менопауза с тези в перименопауза.

„Нашето проучване подчертава как преходът към менопаузата е период на уязвимост и потвържда, че жените са изложени на повишен риск от депресия в тези години“, заяви Ейми Спектър, професор по клинична психология в University College London и автор на изследването.

Изследователите заключават, че рискът от депресия в перименопаузата подчертава необходимостта от подкрепа за жените в този период в живота им.

Според авторите жените трябва да бъдат подтиквани да споделят за тези проблеми, а не да прикриват симптомите си. „Много жени не се нуждаят от лечение за менопауза, но ако са обезпокоени или разтревожени от симптомите, трябва да знаят, че има безопасни и ефективни интервенции. Най-добрите лечения са тези, които са насочени към причините. Ако депресията е хормонална, тогава хормоналните лечения вероятно ще работят най-добре. Ако депресията е психосоциална, антидепресантите и когнитивно-поведенческата терапия е добър избор“, допълват те.

Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/women-are-more-likely-to-experience-depression-during-the-perimenopause