София ще има нова частна многопрофилна болница с педиатрични структури преди в столицата да е изградена национална детска болница, за каквато от години настоява педиатричната общност, редица специалисти, неправителствени организации и родители и за която държавата неколкоратно пое ангажимент да изгради.
Министерският съвет е одобрил създаването на „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“, съобщават от правителствената пресслужба. Инвеститорът на проекта е „Търговска лига – Глобален аптечен център“. Припомняме, за частния интерес да се създаде подобна структура се разбра още преди две години.
Той обаче бе посрещнат със силен отпор от педиатричната общност и други експерти, които предупредиха, че създаването на детска болница от частен характер ще изтегли кадрите към нея от останалите лечебни заведения с педиатрични звена, без обаче да се гарантира осигуряване на комплексна педиатрична грижа и равнопоставен достъп на родителите. Редица експерти изказаха мнение, че националната детска болница трябва да е държавен приоритет и ангажимент. Още тогава председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко определи като заплаха предложението частен собственик да строи детска болница. „Ние нямаме против частната инициатива. Такава болница обаче не може да се напълни със съдържание, със специалисти. Те ще създадат една структура, ще налеят едни пари, ще дръпнат колеги с обещание за високо заплащане, но ще започнат икономии за сметка на обслужването на пациентите“, прогнозира проф. Литвиненко. Според него подобна болница няма да може да подсигури нито най-добрата апаратура, нито най-добрите медикаменти. По думите му, ако инвеститорът има други намерения, то тогава тази инвестиция се свежда до обикновена болница, от каквато София обаче няма необходимост. Проф. Анна Кънева от Национална кардиологична болница коментира, че частната детска болница би „обрала каймака“ и ще „обезглави“ останалите детски структури.
Въпреки тези опасения, служебният кабинет е одобрил създаването на мащабна частна структура, в която ще работят и педиатри. По проект лечебната дейност в нея ще се реализира чрез 39 медицински специалности, в 30 клиники и отделения с общо 413 легла, както и с отделения без легла и лаборатории за диагностика и лечение на лица както от 0 до 18 години, така и над 18 годишна възраст.
Според разглежданите документи, проектът има за основна цел предоставяне на достъпни и качествени медицински услуги, подобряване качеството на живот на нуждаещите се пациенти и намаляване на страданията, посочват от пресслужбата на кабинета. Поставеният срок за изграждане на многопрофилната болница е 48 месеца, а инвестициите са е в размер на 120 млн. лева. Проектът ще бъде реализиран с парични средства от търговската дейност на инвеститора, както и чрез средства от банкови институции, допълват от кабинета.
От пресслужбата на служебното правителство заявяват, че решението е взето съгласно законоустановения ред за целта в Закона за лечебните заведения. От решениято се разбира, че новата болница ще работи с НЗОК, тъй като се посочва, че е получено становище от фонда, според което се счита за възможно финансирането на заявените дейности в периода на тяхното реализиране в рамките на утвърдените от Надзорния съвет на НЗОК финансови параметри на лечебното заведение за сключване на договор с Касата.
Общественият съвет за Национална детска болница излезе с коментар, в който посочва, че настоява служебното правителство на премиера Димитър Главчев да даде незабавно обяснение за решението си да одобри проекта за създаване на частна многопрофилна детска болница на територията на София.
Решението беше гласувано в последния работен ден при пълна липса на прозрачност и информационно затъмнение преди продължителни празници и е едно от първите решения в сферата на здравеопазването, гласувано от служебния кабинет, посочват от ОС.
Вече повече от година настояваме, че София и регионът нямат финансовия и кадрови капацитет да захранят две големи, многопрофилни детски болници. В края на миналата година това беше доказано и от Анализа на нуждите от детска болница, изготвен по искане на МЗ с техническата подкрепа на Европейската инвестиционна банка. Според този анализ само в София и в региона не достигат 123 лекари с педиатричен профил. Сестрите са критично малко и в тревожно напреднала възраст.
Одобряването на частния проект минира създаването на Национална детска болница и поставя под въпрос всички положени до този момент усилия и поети ангажименти, категорични са от ОС. С приемането на това решение предварително се залага дефицит на кадри и се създават допълнителни спънки пред и без това трудно и тежко напредващия държавен проект. Интересите на частни структури се поставят пред интересите на обществото без да е ясно по какъв начин това решение ще се отрази върху детското здравеопазване в София и в региона.
През изминалите 10 месеца от съществуването на Обществения съвет държавата не започна да работи по развиване на план за преодоляването на кадровата криза.
Не създаде концепция за правно-организационната форма на националната детска болница.
Не предложи пътна карта за преместване на детските клиники от болниците, в които функционират в момента, в новата мултидисциплинарна структура.
Тези въпроси сме поставяли многократно както пред министерството, така и пред народни представители и в публичните си изяви, допълват от ОС.
Докато публично се заявява подкрепа за детското здравеопазване и създаването на болница с национално значение, Министерският съвет при пълна липса на прозрачност подкопава тези усилия. С днешното решение на Министерския съвет се затвърждава впечатлението, че въпреки всички политически лозунги, всъщност липсва воля България да има истинска, съвременна Национална детска болница. Настояваме депутатите да упражнят своите правомощия и незабавно да изслушат Министъра на здравеопазването и Министър-председателя на РБ относно днешното решение, категорични са още от Инициативата за национална детска болница.
Пояснения по казуса дадоха и от МЗ, откъдето заявиха, че процедурата по създаването на „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“ е стартирала още през август, 2022 г. Преди всичко трябва да отбележим, че „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“ обхваща лечение на пациенти предимно над 18 годишна възраст, а в структурата на болничното заведение е предвидено само едно отделение по Педиатрия с 40 бр. легла. Това категорично се разграничава от намерението на държавата да подсигури изграждането на Национална детска болница само за лица до 18 годишна възраст с над 400 легла, заявяват от ведомството. От там допълват, че от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ е предоставена комплексна оценка относно потребностите на населението от медицинска помощ съгласно национална здравна карта. Оценката е положителна и с нея е предложено на министъра на здравеопазването да предложи на Министерския съвет да приеме решение, с което да одобри създаването на лечебното заведение за болнична помощ. От МЗ подчертават, че приоритет за Министерството на здравеопазването е изграждането на Национална детска болница и здравното ведомство усилено работи в тази посока.
Най-актуалната информация около изграждането й е, че делото за избор на изпълнител за събарянето на съществуващите сгради в определения за строеж на Националната детска болница терен, беше спечелено. Както е известно, процедурата по обществена поръчка бе обжалвана, което значително забави процеса. Решението на съда дава възможност да пристъпим към сключване на договор с фирмата-изпълнител. Очакваме и трите стратегически документа, които изготвя Европейската инвестиционна банка като безвъзмездна техническа помощ. Първият от тях е Структура, обхват и капацитет на болницата; вторият т.нар. Функционален доклад или техническото задание за проектиране; третият включва обхват на оборудване и обзавеждане, допълват от МЗ.
Полина Тодорова